479,88 TL KDV Dahil
479,88 TL KDV Dahil
Sold out
539,88 TL KDV Dahil
659,88 TL KDV Dahil
Sold out
623,88 TL KDV Dahil
901,08 TL KDV Dahil
Sold out
719,88 TL KDV Dahil
1.021,08 TL KDV Dahil
Sold out
1.019,88 TL KDV Dahil
1.177,08 TL KDV Dahil
Sold out
719,88 TL KDV Dahil
1.021,08 TL KDV Dahil
Sold out
623,88 TL KDV Dahil
901,08 TL KDV Dahil
Sold out
599,88 TL KDV Dahil
659,88 TL KDV Dahil
1

Bot Nedir?

Ayak bileklerinizi saran sert tabanlı, yüksek bilekli, bağcıklı, fermuarlı ya da tokalı olarak üretilen ayakkabı türüdür.  Ağır işlerde ya da kışın soğuk hava koşullarında ayaklarınızı koruması ve sıcak tutması amacıyla kullanımı tercih edilir. Botların aynı zamanda ayağı destekleyerek zorlu hava koşullarında bileklerin yara almasını engellemek gibi işlevleri vardır.

Botların birçok kullanım alanı mevcuttur. Günlük kullanımda tercih edebileceğiniz gibi dağcılık, iş güvenliği, askerlik, avcılık gibi farklı alanlarda da bot kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Botların Özellikleri Nedir?

Sert Tabanlar: Botların genellikle sert taban yapısına sahip olmaları ile bilinirler. Yerin sert yapısına karşı dayanıklılık sağlarken ayakları darbelere karşı koruma amacıyla kalın bir taban yapısında üretilirler. Bu sayede yerde bulunan herhangi bir sivri ya da kesici maddenin ayaklarınıza zarar vermesini engellerler.

Yüksek Bilek Desteği: Botlar ayak bileğini saran yapıda tasarlandıkları için ayak bileğinizi korurken aynı zamanda bir destek görevi görür. Bu sayede özellikle karlı havalarda buzlanma durumunda kayma sonucu ayağınızın burkulma riskini azaltabilir.

Dayanıklı Malzeme: Botlar genellikle su geçirmez ve sentetik malzemelerden üretilirler. Uzun süreli kullanıma uygun olmaları için genellikle dayanıklı malzemeler seçilerek üretilmişlerdir.

Tasarım: Botlar genellikle üst kısımlarında bağcıklar, fermuarlar ya da tokalı gibi çeşitli kilit mekanizmaları ile tasarlanırlar. Botların ayağı sıkıca kavramaları sayesinde ayak bileği desteklenir.

Su Geçirmezlik: Suya dayanıklı malzemelerden üretilen botlar ayaklarınızı izole ederek yağmurlu havalarda içerisine su almasını engelleyerek koruma sağlar.

Sıcaklık: Soğuk hava koşullarında ayaklarınızı sıcak tutmak için kalın yapıda tasarlanırlar.

Çizme Nedir?

Ayakları ve bacakları soğuk havalarda sıcak tutma, koruma, su geçirmeme gibi amaçlar için tercih edilebileceği gibi sadece moda için giymek de tercih edilebilir. Farklı tasarımlar, renkler ve malzemelerde birçok çeşidi bulunur.

Tarih olarak eski dönemlere dayanan bir geçmişi vardır. Antik Roma ve Yunan dönemlerinde insanlar çizme benzeri ayakkabılar kullanmışlardır. O zamanlarda üretilen ilk çizmeler de bacakları ve ayakları koruma amacıyla geliştirilmişlerdir.

Çizmeler kauçuk, süet, sentetik, naylon ya da deri gibi malzemelerden üretilir. Çizmenin kullanım amacına göre tasarımı ve malzemenin türü de farklılık gösterebilir.

Çizmelerin Özellikleri Nedir?

Bacak ve Ayakları Koruma: Çizmeler, soğuk hava, yağmur, çamur, kar, rüzgar, diken ve benzeri etkenlere karşı ayak ve bacakları koruma amacıyla tasarlanmışlardır.

Su Geçirmezlik: Çizmelerin çoğu su geçirmez malzemelerden üretilirler. Bu sayede yağmurlu, karlı ve sulu hava koşullarında ayaklarınızın ıslanmasını önleyerek kuru kalmasına yardımcı olur.

Dayanıklılık: Çizmelerin farklı işlere hizmet eden türleri bulunur. İş çizmeleri ağır koşullarda ayakları koruyacak ve dayanıklı olacak şekilde üretilirler.

Taban Tasarımları: Kaymayı önlemek amacıyla tabanları kaymaz malzemeler kullanılarak tasarlanır. Genellikle iş çizmeleri kaymaz tabanlara sahip olurlar.

Sıcaklık: Soğuk hava koşullarında kullanılan çizmeler yalıtım özelliği sağlayarak soğuklardan korunmanızı sağlayabilir.

Estetik: Çizmeler farklı moda tarzlarını yansıtacak şekilde birçok değişik renk, tasarım, aksesuar, kesim ile tasarlanmışlardır.

Ayarlanabilirlik: Çizme modellerinin kilit kısımları bağcıklı, fermuarlı, kayışlı ya da tokalı olmak üzere çeşitlilik gösterebilir. Ayak şeklinize göre bir çizme modeli tercih edebilirsiniz.

Rahatlık: Astar ve iyi bir iç taban sayesinde çizmelerin içinin konforlu olması sağlanabilir. Uzun süreli kullanım tercihi için ayakların konforlu olması önem arz eder.

Malzeme Çeşitliliği: Çizmeler kauçuk, süet, sentetik, naylon ya da deri gibi malzemelerden üretilebilir. Malzeme türü sayesinde kullanım ömrü, dayanıklılığı, su geçirmezliği gibi özellikleri farklılık gösterebilir.

Kullanım Amacı: Çizmeyi kullanacağınız ortam ya da aktiviteler de tercih etmeniz gereken çizmenin yapısını değiştirebilir. Dışarıda yaptığınız aktiviteler, iş ortamı, kişisel tarzınız gibi faktörler çizme seçiminizde etkili olabilir.

Bot ve Çizme Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çizme ve botlar ayakları korumak için farklı kullanım tarzlarında üretilmiş ayakkabılardır. İki ayakkabı arasındaki temel farklar şunlardır:

Kesim ve Boyutlar: Çizmeler genellikle ayak bileğinden yukarıya doğru bacağı ya da dizleri tamamen kaplayan formlarda üretilirler. Botlara göre daha yüksek bir kesim tarzına sahiptirler. Bacağınızı daha çok koruyabilirler.

Botlar ayak bileği ya da ayak bileğinizden biraz daha yukarı kadar gelen boyutlarda kesime sahiplerdir. Asıl amaçları ayak bileğini korumaktır. Daha alçak seviyede bir yapıları vardır.

Kullanım Amaçları: Çizmeler ağır hava koşullarında bacakları korumak amacıyla tasarlanmışlardır. Kullanıldıkları ortama göre iş çizmeleri, kar botları vb. türleri bulunur.

Botlar daha hafif hava koşullarında da tercih edilebilirler. Günlük kullanım için uygundurlar. Ofiste, günlük aktivitelerde, spor aktiviteleri yaparken bot giymeyi tercih edebilirsiniz.

İçerdikleri Malzeme: Çizmeler, dayanıklı malzemelerle kalın tabanlı ve bacağı saran bir yapıda üretilirler. Ayakları sıcak tutması için yalıtımlı ve su geçirmez malzemelerden tasarlanırlar.

Botlar daha hafif ve içerisi hava alan malzemelerden üretilebilirler. Bazı botların tabanları ince ve esnek olabilir. Üst kısımları sıkı olabileceği gibi esnek ve rahat bir yapıda da olabilirler.

Moda ve Tarz: Daha gündelik ve hafif görünümde olmak istiyorsanız bot giymeyi tercih edebilirsiniz. Günlük giyim için genellikle botlar tercih edilir. Topuklu ya da kalın tabanlı çizmeleri ise özel günlerde elbise ve eteklerinizle kombinleyebilirsiniz.

Ayakkabı seçiminizi yaparken günlük aktiviteleriniz, hava şartları ve stiliniz gibi kişisel tercih ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz.

Çizme Çeşitleri Nelerdir?

Diz Üstü Çizmeler: Diz üzerine kadar gelerek bacakları kaplayan çizmelerdir. Soğuklardan korunma ya da moda amaçlı kullanılabilirler.

Ayak Bileği Çizmeleri: Ayak bileğini saran kısa boyutlu çizmelerdir. Günlük giyimde tercih edilebilirler.

Kat Botları: Ayakları sıcak tutmak amacıyla soğuk havalarda ve karda rahat hareket etmek amacıyla tasarlanırlar.

İş Çizmeleri: İşçilerin güvenliğini sağlamak amacıyla darbe ve çeşitli etkenlere karşı dayanıklı olarak tasarlanmış çizmelerdir. Endüstri, madencilik, bahçe, inşaat gibi çeşitli sektörlerde kullanımı tercih edilir.

Dağcılık ve Yürüyüş Çizmeleri: Dağcılık ve treeking gibi çeşitli doğa aktiviteleri için tasarlanan bu çizmelerin tabanı kaymaz özelliğe sahiptir. Ayak bileğini ve bacağı destekleyen bir yapıları vardır.

Av Çizmeleri: Avcılar için üretilen bu çizmelerin tabanları genelde ses çıkartmayacak malzemelerden ve su geçirmez özellikte tasarlanmışlardır.

Cowboy Çizmeleri: Genellikle ABD’de giyimi tercih edilen yüksek topuklara sahip deri malzemeden üretilmiş çizmelerdir. Batı tarzı giyime uygun ve ABD’nin geleneksel kıyafetlerinden biri haline gelmişlerdir.

Binicilik Çizmeleri: At sırtında daha iyi denge sağlamak amacıyla tasarlanmış bu çizmeler binicilerin güvenliğini de sağlarlar.

Sığır Derisi Çizmeler: Sığır derisi kullanılarak üretilen bu çizmeler dayanıklı yapılara sahiptirler. Şık bir görsele sahip olan bu çizmeler moda amacıyla tercih edilebilirler.

Lastik Çizmeler: Su geçirmez özellikleri sebebiyle günlük yaşamda yağmurlu havalarda tercih edilirken sulama işleri gibi işlemlerde de kullanılabilirler. Kauçuk ya da plastik malzemeden üretilirler.

Kışın Soğuklarına Karşı Şık Bot ve Çizme Modelleri Carpe’de!

Carpe, ayak giyiminde kalite ve tarzı bir araya getirirken aynı zamanda dayanıklı ayakkabılarıyla sizlere uzun süreli bir çizme ve bot kullanımı sağlıyor. Carpe’nin bot ve çizmeleri hem günlük yaşantınızda hem de özel günlerinizde ayaklarınıza şıklık katarken rahat bir kullanım sağlamanıza da yardımcı olur.

Ayaklarınızı zorlu kış koşullarından korurken aynı zamanda stilinizi de yansıtmak istiyorsanız Carpe’nin birbirinden farklı tarzda bot ve çizme modellerini inceleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR