Göz Makyajı Nedir?

Göz makyajı, gözlerinizin ön plana çıkması ve makyajınızın tamamlanması için üzerinde en detaylı çalışılan makyaj türüdür. Daha çekici bakışlar elde etmek için göz makyajınıza özen gösterebilirsiniz.

Birçok farklı göz makyajı tekniği bulunur. Doğal, dumanlı, gölgeli, buğulu bazı göz makyajı tekniklerinden birkaç tanesidir.

Göz makyajı yapmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalardan biri bu makyajı nasıl bir ortamda kullanacağınızdır. Günün hangi saatinde kullanacağınız da göz makyajı türünüzü tercih ederken etkili olan kriterlerden biridir. Gece ve gündüz yapabileceğiniz makyaj türleri farklılık gösterebilir. Örneğin gece daha ağır ve koyu renk tonlarında bir makyaj ile gözlerinizi ön plana çıkartıp belirgin bir makyaj yapmayı tercih ederken gündüz daha sade ve doğal tonlarda bir göz makyajı yapmayı tercih edebilirsiniz.

Göz makyajının hangi tonlarda yapılacağı tercih edilirken üzerinize giydiğiniz kıyafetin de büyük önemi vardır. Kıyafetlere uygun tonlarda göz makyajı yapmanız daha güzel ve özenli bir makyaj görüntüsü sağlayabilir.

Cilt tonunuza uygun ürünler seçmenin de makyajınızın daha etkileyici görünmesinde etkisi büyüktür.

Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Göz makyajınıza başlamadan önce her makyajda olduğu gibi cildinizi uygun bir nemlendirici yardımıyla nemlendirmeniz gerekir.

Daha sonra bir kapatıcı yardımıyla göz kapağınız ve çevresine cilt renk tonunuzu eşitlemek amacıyla uygulama yapabilirsiniz. Yüzünüzün renk tonundan bir ton daha açık bir kapatıcı kullanmanız daha etkili sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. Göz altlarınıza da aynı ton kapatıcıyı uygulayarak renk eşitsizliklerini ortadan kaldırabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz gözünüze far bazı kullanarak makyajın kalıcılığını arttırabilirsiniz.

Daha sonra göz kapaklarınıza kişisel zevklerinize göre bir far uygulayabilirsiniz. Renk tercihi yaparken gözlerinizi ön plana çıkartacak tonlar seçmeniz daha güzel bir makyaj görüntüsüne sahip olmanıza yardımcı olur. Aynı rengin farklı tonlarını kullanarak farlar arası geçiş sağlayarak gölgelendirme uygulaması yapabilirsiniz. Bu sayede makyajınız daha profesyonel bir görünüme kavuşabilir.

Son yıllarda gözlerin daha büyük görünmesi için uygulamalar yapmak oldukça moda olmuş durumda. Daha büyük göz etkisi yaratmak istiyorsanız gözlerinizin içine beyaz kalem uygulaması yapabilirsiniz. Eyeliner kullanarak gözlerinizin daha çekik ve büyük gözükmesini sağlayabilirsiniz. Eyeliner ile birlikte yoğun ve koyu tonlarda far uygulaması yapmanız tavsiye edilmez. Bu tarz uygulamalar abartılı bir görünümde olmanıza sebebiyet verebilir. Kolay bir kullanıma sahip olan kalem şeklindeki eyelinerları ya da jel formdaki eyelinerları göz makyajınızı uygularken tercih edebilirsiniz.

Alt göz kapağınızın içine ya da gözünüzün üzerine siyah ya da renkli göz kalemleri uygulayabilirsiniz. Daha sonrasında kirpiklerinize maskara uygulayabilirsiniz. Seçilen maskara göz makyajının belirgin olması açısından önemlidir. Dolgun ve hacimli kirpikler istiyorsanız maskara uygulamadan önce bir kirpik kıvırıcısı yardımı ile kirpiklerinizi kıvırabilirsiniz. Daha yoğun göz makyajları istiyorsanız takma kirpiklerden de yararlanabilirsiniz. Eğer kaşlarınızda boşluklar varsa çeşitli kaş kalemleri ile göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Doğal Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Son yıllarda yoğun makyajlardan daha çok zahmetsiz ve fazla uğraşılmamış izlenimi veren doğal makyaj türleri günlük hayatta sıkça tercih edilmeye başlandı. İster okulda ister iş yerinde kullanabileceğiniz doğal makyajlar yüzünüze renk katarken güzelliğinizi sade bir şekilde ön plana çıkartmanıza yardımcı olabilir.

Doğal göz makyajını uygulamaya başlamadan önce yine bir far bazı kullanarak daha kalıcı bir göz makyajı etkisi sağlayabilirsiniz. Baz sayesinde gözünüzde birikebilecek olan ürünleri de engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda far bazı kullandığınız ürünleri daha verimli hale getirebilir. Doğal ve açık tonlarda seçtiğiniz bir far rengi ile göz kapağınızı renklendirebilirsiniz. Nude tonlar doğal makyajlar için ideal far rengi seçimlerindendir.

Bu makyajlarda daha çok kahverengi ya da siyah bir kalemi eyeliner gibi sürüp fırça yardımı ile dağıtarak doğal makyaj görünümü elde etmek sıklıkla tercih edilmekte. Tek tek ayrılmış uzun kirpikler de doğal makyajlarda tercih edilen uygulamalar arasında. Doğal bir görüntü için rimeli tek kat uygulamanız tavsiye edilir.

Son aşamada göz çevrenize uygun bir kapatıcı uygulayarak cilt tonunuzu eşitleyebilirsiniz.

Buğulu Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Gözleri daha belirgin ve çekici bir forma kavuşturan buğulu göz makyajları gece ya da gündüz günün her vaktinde kullanımı tercih edilebilen makyajlardandır.

Bu makyajda da gözlere bir far bazı uygulayarak işleminize başlayabilirsiniz. Buğulu göz makyajlarında genellikle koyu renk tonlarında farlar tercih edilir. Önce açık tonlarda bir farı tüm göz kapağınıza uygulayarak göz kapaklarınızın rengini eşitleyerek asıl farınıza bir zemin hazırlayabilirsiniz.

Buğulu göz makyajlarının en önemli detaylarından biri göz kapağındaki katlanma çizgilerini belirginleştirmektir. Koyu renk bir farı katlanma çizgilerinize uygulayabilirsiniz. Yine aynı tonlarda bir farı ise göz kapağınızın tamamına uygulayabilirsiniz. Temiz bir fırça yardımıyla göz makyajınızı dağıtarak gölgeli bir görünüm elde edebilirsiniz. Buğulu makyajlarda metalik far renkleri de oldukça sık tercih edilmektedir.

Buğulu göz makyajlarında kirpikler de ön plana çıkmaktadır. Alt ve üst kirpiklere siyah yoğun bir maskara uygulaması yapabilirsiniz. Alt kirpik diplerinizi siyah bir kalem ya da koyu tonlarda bir far ile çerçeve yaparak renklendirebilirsiniz.

Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Dumanlı göz makyajı çoğunlukla özel gün ve davetlerde tercih edilen bir makyajdır. Bu makyaj türünde de asıl amaç bakışları ön plana çıkartmaktır. Daha hafif tonlarda uygularsanız günlük hayatta da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Dumanlı göz makyajına başlamadan önce gözlerinize bir far bazı uygulamanız özel günlerinizde daha kalıcı bir makyaj elde etmenizi sağlar.

Bu makyajda ilk önce göz kapaklarınıza açık tonlu bir far uygulayarak asıl farınıza zemin oluşturabilirsiniz. Farı uygulamadan önce kahverengi ya da siyah bir göz kalemini gözünüzün üzerine uygulayıp bir fırça yardımı ile dağıtarak yoğun bir far görünümü sağlayabilirsiniz. Koyu tonlarda, özellikle gri, siyah ya da kahve tonlarında tercih ettiğiniz far ile gözünüzde geçişli bir far görüntüsü oluşturabilirsiniz. Kirpik diplerinizde en koyu tondan başlayarak kaşlarınıza doğru çıktıkça yoğunluğu azalan bir geçiş yapmanız gerekir. Kullandığınız farın en açık tonunu katlanma çizgilerine uygulayarak bu geçişi sağlayabilirsiniz.

Uzun ve hacimli kirpikler dumanlı göz makyajının öne çıkan detaylarından biridir. Kirpiklerinize yoğun bir rimel uygulayarak dumanlı göz makyajı görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

Gözleri Daha Çekik Gösteren Makyajlar Nasıl Yapılır?

En sık tercih edilen göz makyajı türlerinden biridir. Gözlere lifting etkisi vererek daha etkili bakışlar elde etmenizi sağlar. Düşük göz kapağına sahip kişiler özellikle bu makyajı tercih edebilir. Kaş altını fazla aydınlatmadan, göz kenarlarını koyu tonlarda renklendirerek gözlerin uç kısımlarını yukarı doğru çekik gösterebilirsiniz.

Gözünüz aşağı doğru çekik ise gözlerinizin alt köşesini boyamadan kirpik çizgisi boyunca far uygulaması yapabilirsiniz. Eyeliner ya da göz kalemi uygulayarak da gözlerinize çekik bir efekt katabilirsiniz.

Carpe’nin Ürünleri ile Etkili Bakışlara Sahip Olun!

Göz makyajı, günlük makyaj rutinimizde en çok dikkat çeken detayların başında gelir. Carpe’nin göz makyajı malzemeleri, göz makyajlarınızı renklendirecek ve stilinizi yansıtacak makyajlar yapmanızı sağlayarak yaratıcılığınızı ortaya koyar. Göz makyajlarınıza güzel bir dokunuş eklemek ve aynı zamanda gözlerinizi ön plana çıkartmak için Carpe’nin Göz Makyajı kategorisindeki birbirinden farklı göz farları, eyelinerlar, takma kirpikler gibi ürünlerini inceleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR