945,90 TL KDV Dahil
999,90 TL KDV Dahil
1.350,00 TL KDV Dahil
1.680,00 TL KDV Dahil
399,90 TL KDV Dahil
527,88 TL KDV Dahil
119,88 TL KDV Dahil
155,88 TL KDV Dahil
491,88 TL KDV Dahil
551,88 TL KDV Dahil
119,88 TL KDV Dahil
155,88 TL KDV Dahil
119,88 TL KDV Dahil
155,88 TL KDV Dahil
349,90 TL KDV Dahil
539,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
95,88 TL KDV Dahil
Sold out
13,20 TL KDV Dahil
29,88 TL KDV Dahil
Sold out
109,90 TL KDV Dahil
199,90 TL KDV Dahil
Sold out
227,88 TL KDV Dahil
299,88 TL KDV Dahil
Sold out
109,08 TL KDV Dahil
155,88 TL KDV Dahil
Sold out
41,88 TL KDV Dahil
55,08 TL KDV Dahil
Sold out
47,88 TL KDV Dahil
55,08 TL KDV Dahil
Sold out
41,88 TL KDV Dahil
55,08 TL KDV Dahil
Sold out
719,88 TL KDV Dahil
1.021,08 TL KDV Dahil
Sold out
1.019,88 TL KDV Dahil
1.177,08 TL KDV Dahil
Sold out
623,88 TL KDV Dahil
901,08 TL KDV Dahil
Sold out
39,00 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
Sold out
39,90 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
Sold out
47,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
Sold out
47,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
Sold out
59,90 TL KDV Dahil
83,88 TL KDV Dahil
Sold out
719,88 TL KDV Dahil
1.021,08 TL KDV Dahil
Sold out
109,89 TL KDV Dahil
Sold out
13,20 TL KDV Dahil
95,88 TL KDV Dahil
Sold out
109,08 TL KDV Dahil
143,88 TL KDV Dahil
1 2 3 ... 5 >

Özensiz Bir Görünüş İçin Grunge Tarzı!

Grunge, sözlük anlamı olarak dağınık ve kirli bir tarzı ifade eder. Bu tarzın agresif, içe dönük ve depresif bir ruh hali vardır. Bu tarz oluşturulurken amaç fazla uğraşılmamış bir giyim tarzı imajı vermektir.

Bu giyim tarzı, dönemin dağınık görünümlü rockçılarından esinlenerek oluşturulmuştur. Kirli, yırtık, delikli ve özensiz kıyafetler bu tarzın başlıca parçalarını oluşturur. Kalın ve soğuktan koruyabilecek kıyafetler tercih edilir. Fakat diğer rock grup tarzlarından daha sade bir tarz yansıtırlar. Grunge müzisyenleri genelde dağınık saçları ve sade, günlük ve rahat kıyafetler tercih ederler.

Kadınlarda boyasız saçlar ve her gün tazelenmeyen akmış makyaj görünümleri bu tarzı yansıtmaya yardımcı olur. Erkekler içinse tıraş olunmamış saç ve sakal görünümü özenilmemiş imajını yansıtmak için alışkanlık haline gelmişti. Yağlı saç görüntüsü bu moda tarzını en iyi yansıtan unsurlardan biriydi.

Botlar kalın tabanlı ve daima kirli, tişörtler ise yırtık kullanılmıştı.

Bu tarz, isyan ve özgürlüğü temsil etti. Rahat ve salaş kıyafetler ile karakterize edildi. Özellikle gençler tarafından bireyselliklerini ve özgürlük isteklerini yansıtmanın bir dışa vurumu olarak ortaya çıktı. Bu tarz sayesinde gençler yaratıcılıklarını ortaya koyma fırsatı bulmuştu.

Grunge tarzı, ana akım moda klişelerini reddetti ve asi bir tarz inşa ederek kendini ifade etme şansı buldu.

Grunge Tarzının Tarihi

Müzikten modaya birçok sanat dalında kendini gösteren Grunge tarzı Washington’ın Seattle kentinde ortaya çıkmıştır. İsim babası ise Grunge müzik türünün önemli gruplarından olan Mudhoney’in solisti Mark Arm’dır. Kelime olarak dağınıklık ve pislik anlamına gelir. Bu tarz, 1990’lı yıllarda altın çağını yaşamıştır. Günümüzde de bu tarzın popülerliği giderek artmaktadır.

Grunge tarzının en çok etkilendiği sektörlerden biri de müzik olmuştur. Bu müzik tarzında agresif şarkı sözleri ve umursamaz tavırda söylenmiş vokal kayıtları vardır. Sözlerin temasında genel olarak özgürlük isteği, duyarsızlaşma ve içe kapanış hakimdir. Bu tarzı benimseyen müzisyenler genellikle topluma karşı bir ön yargı ile güvensizlik hissini şarkılarına yansıtırlar. Bu tarz müzik gruplarının konserleri de alışılmışın dışında parıltılı görüntülerden uzak dağınık bir imaj yaratarak oluşturulmuştur. Işıltılı ve abartılı sahne şovlarına yer vermemişlerdir. Grunge müzik, heavy metal ve hard rock müziğin karışımı olarak alternatif rock türünün önemli tarzlarından biri olmuştur. Bu müzik tarzını Nirvana ve Pearl Jam gibi gruplar popülerleştirmiştir.

Bu tarzı benimseyenler ideolojik fikir olarak, görüntünün önemli olmadığını düşünürler. Genelde ikinci el kıyafet mağazalarından aldıkları eskimiş ve yıpranmış kıyafetleri tercih ederlerdi. Bu stil X kuşağı arasında oldukça popüler olmuştu.

Bu tarz aslında bir fikir akımını yansıtmaktadır. 80’lerin ekonomik yükselişinin günlük hayata yan etkileriyle ortaya çıkan hayal kırıklıklarını temsil eder. Kapitalizmin yükselmesi ile birlikte toplumsal sınıflara ayrılmayı reddeden insanlar değerlerin para ve mülk ile tanımlanmasından rahatsızlık duymaya başladı. Kapitalizmi desteklemeyen birçok insan dış görünüşlerine özenmeyi ve kıyafetlere büyük paralar harcamayı reddederek böyle bir tarza yöneldi. Bu sebeple Grunge giyim tarzı birinci dünya ülkelerinde moda haline geldi. Belirli kalıplara girerek giyinmeyi reddettiler. Giyim kurallarına tamamen karşı çıktılar.

Giyim kuşam için çok fazla vakitler harcamayı reddettiler. Sözleri ve çalışmaları ile tanınan insanlar olmayı amaçlayıp dış görüntüye önem verilmemesi gerektiğini vurguladılar. Özellikle ticari trendleri takip etmeyi tamamen bıraktılar.

Ayrıca bu tarz, kıyafette kalıplaşmış cinsiyet ayrımlarını da ortadan kaldırmıştı. Maskülen ya da feminen görüntülerden ziyade bir orta yol oluşturmuştu.

Genellikle ikinci el ürünler kullanıldığı için maliyetin az olması açısından gençler tarafından tercih edilen bir moda tarzı olmuştur.

Grunge tarzı genellikle punk tarza benzetilir. İki tarzı birbirinden ayıran en önemli nokta ise punk tarzın başkaldırı ve asiliği ifade ederken, grunge tarzın daha çok rahatlık ve umursamazlığı ifade etmesidir.

Grunge Stilinin Olmazsa Olmaz Parçaları

Oversize ve salaş tarzda görünen ekose gömlekler, sökülmüş bol kazaklar, yırtık ve yamalanmış jean pantolonlar, slogan baskılı vintage tişörtler, kirli ve kalın tabanlı postallar ve bereler…

Ayrıca deri pantolonlar, file çorap ve külotlu çoraplar, mini jean şortlar, askeri palto ya da ceket, büyük postacı çantaları, örgü eldiven, deri bileklikler de Grunge tarzı kombin yaparken kullanabileceğiniz parçalardan.

Kadın elbise modellerinde de retro ve vintage modeller de bu tarz için kullanılabilir.

Bu giyim tarzında renklerin ve kıyafetlerin uyumlu olmasına gerek yoktur. Önemli olan tercih ettiğiniz renk ve desenlerin bu tarzın yansıttığı ruh hali ile uyumlu olmasıdır.

Bu tarzda renk seçimleri koyu, soluk ve mat tonlardır. Siyah, lacivert, gri gibi renkler tercih edilir. Ekose ve leopar da bu tarz için tercih edilen desenlerdir.

Aksesuar olarak genellikle büyük ve dikkat çeken, iddialı parçalar tercih edilir. Deri bileklikler, kalın zincirli kolyeler, halka küpeler ve desenli büyük yüzükler bu tarzın tamamlayıcı parçalarıdır. Gümüş ve siyah renklerde tercih edilen kolyelerle tarzınızı yansıtabilirsiniz. Boyuna takılan choker bir kolye ve üzerine takılan birkaç tane metal kolye özensiz görünüşünüze şıklık katmanızı sağlayabilir. Deri bilekliklerde kullanılan zımba detayları aksesuar tercihlerinizde sizlere yardımcı olabilir.

Ayakkabı olarak ağır ve kalın tabanlı bot ya da çizmeler tercih edilir.

Grunge Tarzında Makyaj

Genellikle solgun ve mat bir cilt makyajı yapılır. Göz makyajı belirgindir. Eyeliner ve göz kalemi bu makyajın olmazsa olmazlarıdır.

Depresif imajınızı yansıtmak için koyu tonlarda bir makyaj tercih etmelisiniz. Bir gün önceden kalmış göz makyajları bu tarz için her zaman daha çok tercih edilir. Dudaklarda kırmızı ruj kullanılabilir. Tırnaklarda koyu renk, siyah ya da kırmızı renk ojeler tercih edebilirsiniz. Bozulmuş ve tırnaklardan soyulmuş ojeler özensiz görünüşünüzü desteklemeye yardımcı olur. Saçlarınızda dağınık at kuyrukları ya da düz saçlara takılmış bir bere kullanarak salaş bir görünüş yaratabilirsiniz.

Saç rengi olarak genelde kadınların saçlarını uzun süre boyamaması ya da doğal hallerine bırakması dikkat çeker. Bunun yanı sıra kırmızı, patlıcan moru, mavi gibi tonlar da sıkça tercih edilen renkler arasındadır.

Grunge Tarzı Kombin Önerileri

Kot ceketler, flanel gömlekler, bol tişörtler…

Grunge Tarzı bir stil yaratmak istiyorsanız yırtık detaylı bir jean pantolon üzerine bol kalıpta baskılı bir tişört tercih edebilirsiniz. Üzerine bir kot ceket alarak ve belinize ekose bir gömlek bağlayarak salaş bir görünüm elde etmeniz mümkün. 

Bol kesimde bir sweatshirtü dar paça jean pantolon ve spor ayakkabılar ile kombinleyerek tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Uzun kollu bir bluz üzerine kısa kollu bol bir tişört giymek de bu tarzı yansıtabileceğiniz farklı bir kombin önerisi.

Yırtık detaylı dar pantolonlarınızın içine file külotlu çoraplar giyerek farklı bir imaj kazanabilirsiniz.

Dar tişörtler yerine vücuduna iki beden büyük bol tişörtler tercih etmenizi öneririz. Öfkeli ve kırgın bir ruh hali yansıtacak sloganlı tişörtler tarzınızı tamamlayabilir.

Pantolonlarınızdan sarkan zincirler de tercih edebilirsiniz.

Ayağınıza giydiğiniz kalın tabanlı botların bağcıklarını bol bırakıp bağlamayarak salaş görüntünüzü yansıtabilirsiniz.

Grunge tarzına ilham verebilecek ürün örnekleri için Carpe’nin Grunge kategorisine göz atmayı unutmayın.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR