Takma Kirpik Nedir?

Takma kirpikler, kendi doğal kirpiklerinize ek olarak kullanılan yapay ürünlerdir. Takma kirpikler, doğal kirpiklerin uzunluğunu, yoğunluğunu ve hacmini arttırmanıza yardımcı olurlar. Genellikle bir yapıştırıcı yardımı ile kendi kirpik diplerinize yapıştırılırlar. Uygulama açısından pratik olan takma kirpiklerin oldukça ekonomik fiyat seçenekleri de bulunur. Takma kirpikleri özel gün ve davetlerde kullanabileceğiniz gibi günlük hayatta da kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 Günlük makyajlarda tercih edilen kirpik uzunluğu ve yoğunluğu özel günlerde kullanılanlara göre daha azdır. Etkileyici bakışlara sahip olurken aynı zamanda daha doğal görünümlü kirpikler elde etmek istiyorsanız yoğunluğu az takma kirpiklerden faydalanabilirsiniz. Takma kirpikler sayesinde gözleri ön plana çıkartıp bakışlarınızı belirginleştirebilirsiniz. Özel gün ve davetlerde, düğün, nişan, kına gibi etkinliklerde daha yoğun ve uzun takma kirpikler tercih edebilirsiniz.

Takma kirpiklerin kendi arasında birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Kirpik çeşitleri; tekli, yapıştırmalı, mıknatıslı ve şerit olarak ayrılır. Kirpiklerin uzunlukları ve yoğunlukları uçlara doğru değişirken kıvrımları da her bir takma kirpikte farklılık gösterebilir.

Tekli ya da bütün halinde üretilmiş takma kirpikler bulunur. Kirpik yapıştırıcısını kirpiğin dip kısımlarına sürerek 1-2 dakika kurumasını bekledikten sonra bir cımbız yardımı ile takma kirpiği kendi kirpiklerinizin üzerine yapıştırabilirsiniz. Tam oturmayan kısımları parmaklarınızla düzeltebilirsiniz. Kendinden yapışkanlı takma kirpikler sizlere daha pratik bir kullanım sağlar.

Bütün kirpikler haricinde bir de yarım takma kirpikler bulunur. Daha doğal ve seyrek bir görünüm elde etmek istiyorsanız yarım kirpik kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bütün takma kirpikleri keserek de yarım kirpik elde edebilirsiniz. Takma kirpiklerin üzerine rimel işlemi uygulayabilirsiniz.

Kirpikleri tek tek takmak ise doğal bir görünüme sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Alternatif arayanlar için siyah rengin haricinde mavi, kırmızı, pembe, yeşil, kahverengi gibi birçok farklı renkte takma kirpik çeşidi bulunur. Özel günlerde tercih edebileceğiniz tüylü, parıltılı ve abartılı takma kirpikler de mevcut.

Takma kirpik uygulamasını isterseniz kuaför ve güzellik salonlarında isterseniz de evde kendi kendinize gerçekleştirebilirsiniz.

Takma Kirpik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kirpik seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerden biri göz yapınızdır. Daha küçük boyutlu ve birbirine yakın göz tiplerinde daha yoğun ve uzun bir takma kirpik uygulaması kullanılması tercih edilebilir. Gözleriniz kısık ve düşükse daha orta yoğunlukta kirpik tercih etmelisiniz. Gözlerinizi daha çekik bir forma kavuşturmak istiyorsanız sadece göz kenarlarına yakın bölgeye takma kirpik uygulaması gerçekleştirebilirsiniz.

Takma kirpikleri seçerken nerede kullanacağınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Uzun ve daha kalın kirpikleri özel geceler ve davetlerde tercih ederken daha kısa ve yoğunluğu az olan kirpikleri günlük yaşantınızda kullanırken tercih edebilirsiniz.

Kirpik seçerken kendi isteklerimiz doğrusunda şekillerini de incelememiz gerekir. Kirpiklerin bazısı düz bazısı kıvrık formda üretilir. Kıvrımlı takma kirpikler genelde gözleri daha çekik ve büyük göstermenize yardımcı olur.

Kirpikler üretildikleri malzemeye göre üçe ayrılır. İpek kirpikler doğal görünümlü olurlar ve uzun süre kullanıma uygundurlar. Yapıları sert değildir. Son zamanlarda trend olmuş ve sıklıkla tercih edilen takma kirpik çeşitleri arasında yerini almıştır.

Sentetik yapılı kirpikler fiyat açısından en uygun olan takma kirpiklerdir. İpek kirpiklere göre daha sert bir yapıda olurlar. Uzun ömürlü kullanıma uygunlardır. Doğal üretilen kirpiklere göre görünüm açısından daha yapay dururlar.

Takma Kirpikleri Nasıl Uygulamalıyız?

Takma kirpikleri uygulamak birkaç dakikanızı alır. Takma kirpikleri uygulamadan önce kullanmak istediğiniz boyutlarda olduklarından emin olmanız gerekir. Eğer kullanmak istediğinizden daha uzun boyutlardaysa kirpiği makas yardımı ile keserek kısaltabilirsiniz. Daha kıvrık bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız kirpik kıvırıcı ile takma kirpiklerinizi kıvırabilirsiniz. Takma kirpikleri takmanızın ardından bir rimel uygulayarak kirpiklere hacim kazandırabilirsiniz.

Takma kirpik yapıştırıcısını cilde uygulamak yerine direkt takma kirpiğin üzerine uygulayabilirsiniz. Yapıştırıcıyı fazla kullanmak cildi tahriş ederken kirpiklerinize zarar vermenize sebep olabilir.  Kirpik yapıştırıcısını uyguladıktan sonra gözünüzde yapıştırıcı artıkları kaldıysa bir kulak çubuğu yardımı ile kirpik diplerinizi temizleyebilirsiniz.

Mıknatıslı takma kirpik çeşitleri ise kirpiğin alt ve üstüne yerleştirilir ve manyetiği sayesinde birbirine tutunur.

Takma kirpikler gözde genellikle birkaç saat kadar sabit kalırlar. Eğer daha uzun süreli bir kullanım istiyorsanız gün içinde kirpiklerinizin çıkma ihtimaline karşı kirpik yapıştırıcınızı yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Takma kirpiği uyguladıktan sonra kirpiklerinize zikzak hareketlerle rimel uygulayarak hacimli kirpiklere sahip olabilirsiniz. Far ve kirpik diplerine eyeliner uygulayarak göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

Yapışkanlı kirpikleri gözünüzden çıkarttıktan sonra takma kirpiklerde kalan yapıştırıcıyı iyi temizlemeniz gerekmektedir. Takma kirpikler uzun süre kullanılmaya uygun olsalar bile üst üste kirpik uygulamak ve yapıştırıcı kullanmak gözünüzde enfeksiyona ve kirpik kayıpları yaşamanıza sebebiyet verebilir. Kendinden yapışkanlı takma kirpiklerde kirpiği birkaç seferden fazla kullanmak kirpiğin yapışkan özelliğini kaybetmesine yol açabilir. Kirpik gün içinde gözünüzden düşebilir.

Tek tek takılan takma kirpiklerle uyumanız tavsiye edilmez. Çünkü iyi tutunmayan ya da yapıştırıcı etkisini yitiren kirpikler dökülme yapabilir. Bu da kirpiklerinizde eşit olmayan bir görüntü yaratır. Bütün yapıda olan takma kirpiklerle uyunduğunda ise yine aynı şekilde kirpikler yapıştırıcı özelliklerini yitirerek göz kenarlarından çıkma yapabilir. Takma kirpik yapıştırıcısının gözünüze kaçması gözlerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verip kızarıklık yaratabilir. Bu sebeple yapıştırıcının gözle temastan uzak tutulması gerekmektedir. Takma kirpiklerle birkaç günden fazla vakit geçirmeniz kirpik dökülmelerine yol açabilir. Bu sebeple aynı takma kirpiği çıkartmadan en fazla iki ya da üç gün kullanmanız tavsiye edilir.

Takma kirpikleri kaç defa kullanabileceğiniz ürünün kalitesi ve sizin kullanım şeklinize göre değişiklik göstermektedir. Takma kirpikleri kullandıktan sonra düzenli olarak temizleyerek kirpiklerin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Takma kirpiklere maskara uygulaması yapmazsanız kirpiğin kullanım süresi biraz daha uzar. Kaliteli bir takma kirpiğin temizliğini iyi yaparsanız 10 defaya kadar kullanabilirsiniz.

Takma Kirpikler Nasıl Çıkartılır?

Takma kirpikleri çıkartmadan önce eğer yüzünüzde varsa makyajınızı temizlemeniz gerekir. Kendi kirpiklerinize zarar vermeden takma kirpikleri çıkartmak için göz makyajınızı çıkarttığınız ürünle kirpik yapıştırıcısını biraz ıslatarak yumuşatabilirsiniz. Kirpiği elinizle çıkartırken gözünüzün köşelerinden başlayarak tutup çekerek kendi kirpiklerinizden ayırabilirsiniz. Kirpikleri çıkartırken yumuşak hareketlerde bulunmanız gerekir aksi takdirde kendi doğal kirpiklerinize zarar verebilirsiniz.

Takma Kirpik Fiyatları Nasıldır?

Takma kirpikleri hem doğal kirpiklerinizi daha yoğun göstermek hem de etkili bakışlar elde etmek amacıyla kullanabilirsiniz. Kolay kullanımı sayesinde makyajlarınıza etkili ve pratik bir dokunuş gerçekleştiren takma kirpikler birden fazla kez kullanılabilmeleri sayesinde ekonomik olarak da hesaplı ürünlerden biri olarak tercih ediliyor.

Piyasada birçok farklı markanın takma kirpik çeşitleri bulunmakta. Kalite ve ürünün üretim yapısı sebebiyle fiyatlar da farklılık gösterebiliyor. Hem takma kirpikler hem de kirpik yapıştırıcıları uygun fiyatları sayesinde her yaştan kullanıcının kolayca erişim sağlayabildiği ürünler arasında.

Etkili Bakışlara Sahip Olmanıza Yardımcı Olacak Takma Kirpikler Carpe’de!

Takma kirpikleri uzun süre kullanmak ve gözlerinizde tahriş yapmayacak ürünleri keşfetmek için güvenilir bir yer tercih etmeniz gerekir. Kaliteli takma kirpiklere ve kirpik yapıştırıcılarına Carpe’nin sitesine göz atarak ulaşabilirsiniz. En çok tercih edilen takma kirpiklere sahip olarak stilinizi en iyi şekilde yansıtabilir, makyajlarınızı takma kirpiklerimizle süsleyebilirsiniz. Yüz makyajınızı ön plana çıkartmak ve daha çekici bakışlar elde etmek istiyorsanız Carpe’nin takma kirpikler kategorisine göz atmayı unutmayın.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR