29,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
259,90 TL KDV Dahil
359,90 TL KDV Dahil
259,90 TL KDV Dahil
359,90 TL KDV Dahil
259,90 TL KDV Dahil
359,90 TL KDV Dahil
259,90 TL KDV Dahil
359,90 TL KDV Dahil
259,90 TL KDV Dahil
359,90 TL KDV Dahil
35,88 TL KDV Dahil
41,88 TL KDV Dahil
29,90 TL KDV Dahil
41,88 TL KDV Dahil
49,90 TL KDV Dahil
89,90 TL KDV Dahil
259,90 TL KDV Dahil
359,90 TL KDV Dahil
259,90 TL KDV Dahil
359,00 TL KDV Dahil
49,90 TL KDV Dahil
89,90 TL KDV Dahil
49,90 TL KDV Dahil
89,90 TL KDV Dahil
47,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
35,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
47,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
Sold out
35,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
Sold out
259,90 TL KDV Dahil
359,90 TL KDV Dahil
Sold out
35,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
Sold out
17,88 TL KDV Dahil
Sold out
47,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
Sold out
35,88 TL KDV Dahil
59,88 TL KDV Dahil
1 2 >

Tırnak Nedir?

Tırnaklar, keratin adı verilen yarı saydam bir proteinden meydana gelir. Tırnak şekillerimizi altındaki kemiğin yapısı belirler. Tırnakların içerisindeki hücreler ölü olduğu için kesildiği zaman canınız yanmaz.

Tırnaklarımızın ilk amacı parmaklarımıza bir koruma kalkanı oluşturarak yumuşak dokulu parmak uçlarımızın çeşitli sebeplerle yaralanmasını engellemektir. El tırnakları aynı zamanda günlük hayatta bazı kesme, kazıma ve koparma gibi eylemlerimizde bizlere kolaylık sağlar.

Ayak tırnakları ise sert dokusu sayesinde ayak parmaklarının ucundaki sinir, damar ve kas dokularını korur.

Tırnaklar tarihin çeşitli dönemlerinden beri sağlığın bir göstergesi olarak incelenmişlerdir. Tırnaklarınızda oluşan çeşitli belirtiler sağlığınızda yakında oluşabilecek problemleri tespit etmenize varsa bir hastalığınızın tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Tırnakların uzama süresi kişiden kişiye göre ya da yaşa, mevsime, tırnak bakımınızı ne sıklıkta gerçekleştirdiğinize ve genetik bazı özelliklerinize göre farklılık gösterebilir.

Tırnak Bakımı Nedir?

Temiz ve bakımlı görünmek için cildimiz kadar tırnaklarımızın da bakıma ihtiyacı vardır. Günlük hayatımızda sürekli olarak kullandığımız tırnaklar çeşitli dış ya da iç etkenlerle birlikte zarar görüp bakımsız bir hale gelebilir. El ve ayak tırnak bakımı kadınlar ve erkekler için eşit derecede önem arz eder. Çeşitli bakım ürünleri ve malzemeleri kullanarak tırnaklarınızı besleyebilir, onarabilir, tırnak yapınızı güçlendirebilirsiniz.

Tırnak bakımı, günlük olarak hayatınızın her alanında kullandığınız tırnaklarınızın sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlar. Tırnak bakımı ile estetik açıdan da daha canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Tırnak bakımları sayesinde aynı zamanda tırnaklarınızda oluşabilecek tırnak batması, mantar, el ve ayak tırnağı enfeksiyonları gibi çeşitli zararlı sağlık problemleri yaşamanızı da önleyebilirsiniz.

Tırnak sağlığınızı etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan en bilinenleri çevresel faktörler, genetik problemler, düzensiz ve yetersiz beslenme, yaptığınız günlük fiziksel aktiviteler, yeterli su tüketilmemesi gibi sebeplerdir.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Sağlıklı, sürekli kırılmayan, güçlü ve temiz görünen tırnaklara sahip olmak istiyorsanız tırnak bakımınızı aksatmadan bir rutin haline getirmeniz gerekmektedir.

Günlük hayatta sürekli kullanılmaktan aşınarak deforme olan tırnaklarınızı doğru ve düzenli bakımlarla eski canlı görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Bu rutinde ilk adım olarak tırnaklarınızı nemlendirerek başlamanız gerekir. Tırnaklarınızı nemlendirerek zamanla kaybettiği nemi tırnaklarınıza tekrar kazandırabilirsiniz. Düzenli olarak nemlendirme işlemi gerçekleştirmek tırnakların kurumasını engelleyerek kırılmalara karşı koruma sağlarken daha güçlü bir tırnak yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

İkinci aşama olarak tırnaklarınıza çeşitli peelingler uygulayabilirsiniz. Tırnaklara peeling uygulamak daha canlı bir tırnak görünümüne sahip olmanızı sağlarken, tırnak üzerinde biriken ölü derileri atmanıza yardımcı olur. Bu aşamadan sonra tırnak etleriniz yumuşayacağı için manikür ve pedikür işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Tırnak yağları kullanarak tırnaklarınızı daha kolay yumuşatabilirsiniz. Bu tırnak bakım yağları aynı zamanda içerisindeki çeşitli onarıcı, besleyici ya da canlandırıcı vitaminler sayesinde tırnaklarınızı güçlendirebilir.

Tırnak bakım rutinini düzenli olarak gerçekleştirmek sağlıklı ve temiz görünen tırnaklara kalıcı olarak sahip olmanızı sağlar. Yeterli ve düzenli beslenmek ve vücudunuza takviye olarak vitamin ve mineral almak da tırnaklarınızın uzamasına ve yapısını güçlendirmenize katkı sağlar. Protein açısından zengin içerikli besinler tüketmek tırnak sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Tırnakları nemlendirdikten sonra rutininize tırnaklarınızı kısaltıp şekil vererek ya da üzerinde biriken etleri temizleyerek devam edebilirsiniz. Bu işlemlerde tırnak makası, tırnak törpüsü, tırnak eti itici vb. çeşitli tırnak bakım malzemelerinden yararlanabilirsiniz.

Tırnakları kesip şekillendirirken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri tırnakları çok derinden kesmemektir. Tırnağı derinden kestiğinizde tırnak derisini açıkta bıraktığınız için çeşitli enfeksiyon oluşumlarına sebebiyet verebilirsiniz. Tırnak kenarındaki etleri derinden kesmek de aynı sorunlara yol açabilir.

Tırnaklarınızı istediğiniz boyuta ve şekle getirdikten sonra tırnak üzerine bir cila uygulayabilirsiniz. Çeşitli renklendirici ve şekillendirici tırnak aksesuarları ve malzemeleri ile tarzınıza özel tırnak tasarımları oluşturabilirsiniz.

Tırnaklara oje uygulamadan önce bir kat tırnak cilası sürülmesi tavsiye edilir. Tırnaklar oje ile direkt temas halinde olduğu için zamanla tırnakta çeşitli deformasyonlara yol açabilir. Tırnak cilası, ojenin tırnak ile direkt temasını kestiği için tırnak üzerinde bir koruma kalkanı görevi görür. Bu sayede hem tırnaklarınızda daha parlak bir görünüm sağlarken hem de tırnaklarınıza güçlü bir form da kazandırabilirsiniz.

Ojeler, tırnakların hava ile direkt temasını engelledikleri için tırnaklara iki kattan daha fazla oje sürülmesi tavsiye edilmez. Aynı zamanda sürekli olarak aseton kullanmak ve ellerin çok fazla su ile teması da tırnak yapınızı inceltmenize sebebiyet verebilir.

Tırnak bakımınızda kullandığınız ürünleri düzenli olarak dezenfekte etmeniz gerekir. Dezenfekte edilmemiş tırnak bakım malzemelerini tekrar tekrar kullanmak tırnaklarınızın çevresinde bakteri ve enfeksiyon oluşmasına sebebiyet verebilir. Kullandığınız tırnak bakım malzemelerini sabunlu su ya da kolonyalar vasıtasıyla dezenfekte edebilirsiniz.

Tırnaklarınızın uzama süresine göre tırnak bakım rutininizi yenilemeniz gereken süre de farklılık gösterir. Her bireyin ortalama haftada bir olmak üzere tırnak bakımı yapması önerilir.

Oje kullanım sıklığınız da tırnaklarınızın sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Tırnak renklendirici çeşitli malzemeleri çok sık kullanıyorsanız belirli aralıklarla en az iki ya da üç gün olmak üzere tırnaklarınızı ojesiz bırakmanız gerekmektedir. Eğer tırnaklarınız gücünü fazlasıyla kaybetmişse bu süre uzayabilir. Tırnakların hava almaması tırnakların sararmasına, formunun bozulmasına, yapısının incelmesine ve tırnak bariyerinin bozulmasına sebebiyet verebilir.

Manikür ve Pedikür Nedir?

Manikür el tırnak etlerinizi temizleyerek daha temiz, bakımlı ve sağlıklı bir tırnak görünümüne sahip olmanızı sağlar. Düzenli manikür işlemi sonucunda tırnak bariyerinizi uzun süre koruyabilirsiniz.

Pedikür ise ayak parmaklarınızla birlikte ayak tırnağı, topuklar ve ayağınızın altını da kapsayan ve ayağın üzerinde biriken ölü derilerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bir bakım türüdür. Ayağınızı çeşitli bakterilerden korumak ve sağlıklı bir ayak görüntüsüne sahip olmak için düzenli olarak pedikür uygulaması yaptırmanız tavsiye edilir.

Manikür ve pedikür işleminizi evde kendiniz gerçekleştirmek istiyorsanız şu malzemelerden faydalanabilirsiniz:

Tırnak Makası: El ve ayak tırnaklarınızın boyutlarını kısaltmak ve tırnaklara istediğiniz şekli vermek için kullanılır.

Tırnak Törpüsü: Kesip kısalttığınız tırnaklarınıza istediğiniz şekli verebilmenize yardımcı olur. Daha pürüzsüz bir tırnak görüntüsüne sahip olmak için törpüleme işlemi yapabilirsiniz.

Tırnak Eti İtici: Tırnak üzerindeki etleri yumuşatarak itmek ve ölü deri görüntüsünü tırnak üzerinden atmak için kullanabilirsiniz.

Manikür Makası: Tırnağın kenarlarında biriken ölü derileri temizlemek için kullanılır. Bu makas ile batık tırnaklarınızı da kesebilirsiniz.

Tırnaklarınızı Şekillendirebileceğiniz Ürünler Carpe’de!

Tırnaklarınızı şekillendirmeniz için gereken birçok çeşitli manikür ve pedikür ürünleri vardır. Bu ürünleri tek tek satın alabileceğiniz gibi çeşitli setler halinde de temin edebilir, evinizde kendi bakımınızı kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Carpe’nin tırnak bakım ve aksesuar setlerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz tüm malzemelere tek bir set ile sahip olabilirsiniz.

Günümüzde tırnak sanatı (nail art) oldukça popüler olmuş durumda. Artık birçok kadın düzenli olarak tırnaklarını renklendirme ve şekillendirme ihtiyacı duyuyor. Tırnakları renklendirmek ve süslemek için çeşitli tırnak aksesuarları kullanmak son yıllarda oldukça sık tercih edilmeye başladı.  Rengarenk, simli, taşlı, parlak, neon, sade, desenli ya da düz, kullanıcının kendi tarzına uygun birçok tırnak tasarım çeşidi bulunuyor. Tırnak yapımı için özel güzellik salonlarının yanı sıra artık kullanıcılar kendi kendilerine de tırnak renklendirme uygulaması gerçekleştirebiliyor.

Kendi stilinizi tırnaklarınıza yansıtmak ve tırnak bakım rutinlerinizi zevkinize göre gerçekleştirmek için siz de Carpe’nin tırnak tasarım setlerini inceleyebilir, çeşitli bakım yağlarını temin ederek tırnaklarınızı ihtiyaç duyduğu neme ve sağlıklı görüntüye kavuşturabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR