Tırnak Bakımı Nedir?

Tırnaklarımız günlük açıdan birçok işlevi yerine getirirken aynı zamanda estetik açıdan da hayatımızda önemli bir rol oynarlar. El ve ayak tırnak bakımı konusunda hem kadınların hem de erkeklerin belirli bir bakım rutini oluşturması gerekir. Temiz ve bakımlı görünmek için sadece yüz ve cilt bakımı değil, tırnak bakımlarına da önem vermek gerekmektedir. Bakım ürünleri sayesinde el ve ayak tırnaklarını besleyebilir, onarabilir, yapısını güçlendirebilirsiniz.

Tırnak bakımı sayesinde hem sağlık hem de estetik açıdan tırnaklarınızın canlı ve temiz görünmesi sağlanabilir. Tırnaklarda oluşabilecek olan mantar, tırnak batması, el ve ayak tırnaklarında enfeksiyon gibi sağlık problemleri yaşanmasını da engelleyebiliriz.

Çevresel faktörler, fiziksel aktiviteler, stres, genetik faktörler ve düzensiz beslenme gibi etmenler de tırnakların yapısına zarar verebilir.

Manikür ve Pedikür Nedir?

Manikür, tırnak etlerinin temizlenerek daha bakımlı ve sağlıklı bir el görünümüne sahip olmanıza yardımcı olur.

Pedikür ise ayak parmakları, topuklar, ayak tırnakları ve ayak altını da kapsayan ayağı ölü derilerden arındıran kapsamlı bir bakım sağlar.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak bakım rutinimize ilk olarak tırnakları nemlendirmekle başlayabiliriz. Günlük hayatımızın her alanında ellerimizi kullandığımız için tırnaklarımız zamanla deforme olabilir. Bu aşamada tırnaklarımıza kaybettiği nemi, nemlendirici sayesinde geri kazandırabiliriz. Düzenli olarak tırnakları nemlendirmek tırnakların kurumasını engeller ve onları çatlaklara karşı korumanıza yardımcı olur.

Tırnaklarımıza peeling yapmak da ölü derileri atmamız ve tırnaklarımızı canlı bir görünüme kazandırmamız açısından fayda sağlayabilir. Tırnak etlerinizin yumuşaması sayesinde manikür ve pedikür işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada tırnak yağlarından faydalanabilirsiniz.

Düzenli bir tırnak bakım rutini sayesinde sağlıklı, kırılmayan ve temiz görünen tırnaklara sahip olabilirsiniz. Tırnakları güçlendirmek için çeşitli onarıcı, besleyici ve canlandırıcı doğal bakım yağları kullanılabilir. Yeterli vitamin ve mineral almak, düzenli beslenmek gibi faktörler de tırnaklarımızın uzamasını etkilediği gibi yapısının güçlenmesine de fayda sağlar.

Tırnakları nemlendirdikten sonra, kesip kısaltabilir, şekil verilebilir, tırnak etlerini temizleyebilirsiniz. Bu işlemlerde tırnak makası, tırnak eti itici, törpü vb. malzemelerden yararlanabilirsiniz.

Tırnakları çok derinden kesmek de deriyi açıkta bıraktığı için kolay enfeksiyon oluşmasına sebebiyet verebilir. Yine tırnak etlerini çok derinden kesmek de aynı sonuçlara yol açabilir.

Bu aşamadan sonra tırnaklarınıza cila uygulayabilirsiniz. Renklendirmek ve şekillendirmek isterseniz çeşitli tırnak tasarım malzemelerinden yararlanabilirsiniz.

Tırnak bakımında kullandığınız malzemeleri düzenli olarak dezenfekte etmek tırnak çevresinde oluşabilecek enfeksiyonları önlemenizi sağlar. Ürünleri sabunlu su ya da kolonya ile dezenfekte edebilirsiniz.

Tırnaklara oje ya da şekillendirici malzemeler eklemeden önce bir kat tırnak cilası sürerek, tırnakların direkt oje ile temasını kestiği için, ojenin tırnağa vereceği zararı en aza indirmiş olursunuz. Tırnak cilası tırnaklara parlaklık vermesinin yanı sıra etkili bir koruma sağlamanıza yardımcı olur.

İki kattan fazla oje sürmek tırnağın hava almasını engellediği için tavsiye edilmez. Sık aseton kullanımı, çok fazla su ile temas da tırnak yapısını inceltebilir.

Protein açısından zengin besinler tüketmek de tırnaklarınızı güçlendirmenize yardımcı olur.

Tırnak Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Herkesin tırnak yapısı farklılık gösterdiği gibi, tırnak uzama süresi de değişebilir. Ortalama haftada bir kez tırnaklara bakım yapmak tavsiye edilir.

Tırnaklarınızı renklendirecek oje vb. malzemeler kullanıyorsanız en az 2-3 günde bir tırnakları ojesiz bırakmanız tırnak sağlığı açısından tavsiye edilir. Bu süre tırnaklarınızın durumuna ve gücünü kaybetmesine göre değişkenlik gösterebilir. Ara vermeden oje kullanmak tırnaklarınızı sarartabilir, kurutabilir, tırnak bariyerini bozarak tırnağınızın yapısına zarar verebilir.

Etler yumuşadığı için tırnaklara zarar vermemek adına tırnak kesme ve şekillendirme işlemlerinizi duştan sonra gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

Tırnak Bakımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Tırnaklarınızı kısaltırken klasik tırnak makasları yerine manikür tırnak makasları kullanmanız tavsiye edilir. Manikür makaslarını daha kolay kontrol edebilirsiniz. Batık oluşmaması için tırnakları önce kesip sonra törpüleyebilirsiniz.

El ve ayaklarınız için farklı manikür makasları kullanmak bakteri taşınmasını engelleyeceği için enfeksiyon riskinizi azaltır.

Törpü kullanırken sert ve hızlı hareketler yapmak tırnaklarınızın yapısına zarar verebilir. Bunun yerine daha yavaş ve yumuşak hareketlerle törpüleme yapılmalıdır.

Tırnak eti itici sayesinde tırnağınızın üzerine taşan ölü deriyi ittirebilir ve sonrasında bakım yağları ile, kurumuş olan tırnaklarınızı nemlendirebilirsiniz.

Tırnak bakımınızı yaparken profesyonel tırnak bakım ürünlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu ürünler arasında tırnak besleyicileri, tırnak yağları, tırnak cilaları, baz ve serumlar gibi birçok seçenek bulunur.

Tırnak Törpülemeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eller, sabun ve su kullanarak kir ve yağlarından arındırılmalıdır.

Tırnak eti itici sayesinde tırnak kenarları temizlenmelidir.

Tırnaklar istediğiniz boyutta kesilmeli ve törpüye hazır hale getirilmelidir.

Törpüyü doğru yönde kullanmak tırnakların kırılmasını önler, tırnak yüzeyinin daha düzgün olmasına yardımcı olur.

Tırnak törpüleme işleminden sonra tırnak bakım yağı kullanılabilir. Tırnakları düzenli olarak törpülemek daha sağlıklı ve estetik bir tırnak görünümüne kavuşmanıza yardımcı olur.

Hangi Yağlar Tırnak Bakımına İyi Gelir?

Tırnak bakımı için kuaför ve güzellik salonlarını tercih edebileceğiniz gibi evde kendiniz de bir bakım rutini oluşturabilirsiniz. Bir manikür pedikür seti edinmek işinizi kolaylaştırabilir.

Daha sonra bu bitkisel yağları kullanarak tırnaklarınızı güçlendirebilir, nemlendirebilir ve onarabilirsiniz:

             -E vitamini yağı

            -Zeytinyağı

            -Hindistan cevizi yağı              

            -Avokado yağı

            -Badem yağı

            -Jojoba yağı

            -Çay ağacı yağı vb.

Vitamin ve mineraller de tırnak bakımında etkilidir. A vitamini tırnaklardaki hücreleri yenilemeye, E vitamini tırnakları korumaya ve C vitamini de kolajen üretimini arttırmaya yardımcı olur. Vücudunuzdaki vitamin değerlerine ve tırnaklarınızın yapısına göre vitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Vazelin kullanmak da tırnakların nemlenmesi açısından faydalı olabilir.

Ayak Tırnağı Bakımı

Ayak bakımı için ilk aşama ayakları suyla yıkamaktır. Ayaklar yıkandıktan sonra ölü derinin atılması için nemlendirme işlemi yapılmalıdır. Tırnakları çok kısa kesmemek enfeksiyon oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Tırnakların köşelerinin yuvarlatılmaması batık oluşumunu engeller. İki haftada bir pedikür yaptırmanız ayak tırnaklarınızın sağlığı açısından tavsiye edilir.

Tırnakları Şekillendiren Ürünler

Tüm tırnak bakım şekillendirme ürünlerini içeren manikür pedikür setimizi edinerek tırnağınızın ihtiyacı olan bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Tek bir setin içinde tüm ürünleri bulabilmek maliyetinizi de azaltmanıza yardımcı olur.

İster kısa ister uzun tırnak görünümünde kadınlar artık rengarenk, sade, taşlı, simli, parlak, desenli, düz vb. birçok model ve renkte tırnak kullanımı tercih edebiliyor. Özel güzellik salonları ya da tırnak tasarım merkezlerinin yanı sıra evde kendi tırnaklarınızı da renklendirmeniz mümkün. Rengarenk ojelerinize ek olarak tırnak tasarım setimizle istediğiniz renk ve modelde tırnaklarınızı süsleyebilir, kendi tasarımlarınızla eşsiz tırnaklar yaratabilirsiniz. Tırnak tasarım setleri içerik itibariyle kendi stilini tırnaklarına yansıtmak ve güzellik rutinine etkili bir dokunuş yapmak isteyenler için doğru bir tercih olabilir.

Tırnak şekillendirmede size yardımcı olacak en etkili ürünler:

Tırnak Makası: El ve ayak tırnaklarında uzayan kısımları kesmek ve şekillendirmek için kullanılabilir.

Manikür Makası: Tırnak çevresindeki ölü derileri temizlemek için kullanılabilir. Batık tırnak kesimi için de kullanılabilir.

Tırnak Törpüsü: Tırnak kenarlarını şekillendirmek için kullanılabilir. Tırnakların daha düzgün ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Tırnak Eti İtici: Etleri yumuşatmak ve ölü deriyi tırnak üzerinden atmak için kullanılır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR