Vücudunuzun İhtiyaç Duyduğu Bakımı Carpe ile Çeşitlendirin!

Vücut bakımı yapmanız sağlıklı, canlı ve hoş bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur. Vücut bakımı; vücudu nemlendirmek, el ve tırnak bakımı, yüz bakımı, saç bakımı gibi birçok işlemi içerir.

Vücut bakımı, cildin ihtiyaçlarına yönelik yapılmalıdır. Vücudunuzda mevcut nem miktarı azaldıysa nem verici ürünler, cildinizde kepeklenme varsa etkili bir peeling, çatlaklara sahipseniz çatlak önleyici kremler kullanabilirsiniz.

Vücut bakım rutinlerinde kullanılacak malzemeler çeşitli bakım aletleri ile desteklenebilir.

Piyasada birçok cilt bakım ürünü bulunmaktadır. Cildinizin isteklerini tespit ederek en uygun ürünleri kullanmanız etkili sonuçlar almanızda sizlere yardımcı olabilir.

Carpe’nin Kozmetik kategorisinden ihtiyaçlarınıza uygun cilt bakım ürünlerine ulaşabilir, cilt bakım rutininizi Carpe ile çeşitlendirebilirsiniz.

Vücut Bakımı Nedir?

Cildin ihtiyaçlarını belirleyerek daha iyi bir görünüme kavuşmasını sağlamak için oluşturulan bakım rutinidir. Cildinize canlılık katar, kir ve yağlardan arındırır, daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.

Vücut bakımında kullanılan ürün yelpazesi oldukça geniştir. Bakımınızı yaparken peeling, jel, krem, losyon, çeşitli doğal yağlar, fırçalar, tırnak malzemeleri vb. ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Düzenli bir vücut bakım rutini oluşturmak kalıcı bir etki sağlayabilir. Cildin ihtiyacı olan doğru ürünlerin kullanılması daha genç bir görünüm kazanmanıza yardımcı olur.

Vücut Bakımında En Doğru Rutini Oluşturalım

Cilt bakım rutinlerini haftalık bir düzen şeklinde oluşturabilirsiniz. Günlük olarak hangi bakımları yapacağınızı belirlemek size kolaylık sağlayabilir.

Doğru yapılmayan cilt bakımları sonucunda ciltte matlaşma sorunu oluşabilir. Bu da sağlıksız bir cilt görünümüne sahip olmanıza yol açar.

Özellikle soğuk kış aylarında cilt kuruyarak ihtiyaç duyduğu nemi kaybeder. Düzenli beslenmemek ve yeterli su içmemek de cildi kurutarak dökülmesine sebep olur.

Kuruyan ve dökülen cildinizi onarmak için düzenli bir cilt bakım rutini oluşturmanız etkili olabilir.

Vücut bakımında ilk adım banyo kalitenizi arttırmakla başlar. Banyoda kullanacağınız doğal yağlar, nemlendiriciler, duş jelleri, peeling vb. ürünler cildinizin kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olur. Duşta kese yapmamak, ölü derilerin vücuda yerleşmesine sebebiyet vereceği için düzenli olarak duşta kese yapmamız önerilir.

Duşta soğuk su kullanmak da cildi daha az kurutur ve kan dolaşımını hızlandırır. Sıcak su kullanmak ciltteki kuruluğu arttırabileceğinden önerilmez.

Daha Güzel Bir Cilt Görünümü İçin Yapmanız Gereken 10 Şey!

Vücut sağlığınız için dikkat etmeniz gereken şeylerin başında su içmek gelir. Vücudun istediği suyu yeterli miktarda sağlamak cildinizde gözle görülür bir fark yaratabilir. Düzenli olarak su içmek hücreleri yeniler ve cildi canlı tutar.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, çeşitli vitamin takviyesi almak da cilt bakımınızda önemli bir yer eder. A vitamini, C vitamini, E vitamini, Omega-3 vb. vitaminler cildinizin daha genç görünmesine, cildin güneşten gördüğü hasarların azaltılmasına, cildinizde oluşması muhtemel lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Çok fazla yağlı yiyecekler ve hazır gıda tüketilmesi de ciltte sivilce ve akne oluşumunu tetikleyebilir. Bu tarz gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir.

Egzersiz yapmak da vücut şeklinizi geliştirerek kan dolaşımınızı arttırır. Egzersiz yapmak vücutta endorfin hormonu salgıladığından ruh sağlığınızı ve dolayısıyla cilt sağlığınızı da olumlu etkiler. Stres ve gerginlik vücutta olumsuz etkiler yaratır. Daha iyi bir cilt görünümü için stresinizi kontrol altında tutmanız gerekir.

Vücudu ölü derilerinden arındırmak daha pürüzsüz bir deri görünümü oluşturur. Peelingler ölü derileri vücuttan atmak konusunda size yardımcı olabilir. Peeling yapıldığında cilt hava almaya başlar.

Peeling sonrası kıl fırça ile vücuda fırçalama yapmak kan dolaşımını hızlandırır. Düzenli olarak fırçalama yapmak vücut için önemlidir. Ayrıca fırçalama yapmak toksinlerin ciltten atılmasına yardımcı olurken vücuttaki doğal yağların üretiminin hızlanmasını sağlar. Aşağıdan yukarıya doğru fırçalama yapmak temiz kanın üste çıkmasını ve toksinlerin atılmasını sağlar. Vücudun hassas bölgelerinde fırçalama yapılmaması tavsiye edilir. Diğer tüm bölgelere kuru fırçalama yapılabilir. Fırçayı fazla bastırmak cildinizi tahriş edebilir. Fırçayı ayaktan başlayarak vücudun üst bölgelerine doğru kısa darbe hareketleri ile uygulayabilirsiniz.

Vücudu nemlendirmek cildi yumuşatmak için önemli bir adımdır. Yağlı ciltlerin de kuru ciltler gibi nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yaz ya da kış fark etmeksizin vücudun her ay neme ihtiyacı vardır.

Doğal vücut yağları ile cilde masaj yaparak kan dolaşımını arttırabilir, cilt hücrelerinin onarılmasını ve yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizde mat bir görünümden rahatsızsanız doğal yağlar sayesinde cilt ışıltınızı geri kazanabilirsiniz.

Yeterli ve düzenli bir uyku da vücut sağlığınız için olmazsa olmazdır. Güzel görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız yeterli bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz. 

Hızlı kilo alıp verme, hormonsal sebepler vb. etkenler vücutta çatlak oluşumuna sebebiyet verebilir. Vücuttaki çatlak görüntüsünü azaltmak ve oluşabilecek olan çatlakları önlemek için çatlak kremleri kullanabilirsiniz. E vitamini içeren bakım ürünleri de çatlak görünümünüzü azaltmanıza yardımcı olabilir.

Selülit oluşumunu önlemek için de içinde yağ yakıcı bileşenler bulunan ürünler kullanılabilir. Bu sayede hem cildi beslersiniz hem de cildin altında biriken yağ katmanını yok edebilirsiniz.

Kıl Fırçalama Yapmanın Faydaları

Kuru fırçalama son dönemlerde oldukça popüler bir vücut bakım tekniği olarak çoğu bireyin cilt bakım rutininde yerini almış bulunmakta. Fırça cildin en üst tabakasındaki ölü derileri ve kepekli görüntüyü vücuttan attığı için hem pratik bir kullanım hem de etkili bir cilt temizliği sağlıyor.

Kuru fırça seçiminde dikkat etmeniz gereken ayrıntı, cildinize zarar vermeyecek yapıda kıllara sahip bir fırça tercih etmeniz. Fırçalama yaparken vücudunuza nazik davranmamanız tahrişlere sebebiyet verebilir.

Kuru fırça ile ayaklarınızdan başlayarak bacaklarınıza ve daha sonrasında el avuç içlerinizden başlayarak kollarınıza kuru fırçalama uygulayabilirsiniz.

Kuru fırçalama yapmanın faydalarından ilki cildi ölü derilerden arındırmasıdır. Özellikle yaz aylarında güneşlendikten sonra cilt sertleşir ve vücutta ölü deri oluşumunda artış yaşanmaktadır. Fırça kullanımı ölü derilerin soyulmasına yardımcı olur.

Fırçalama, kuru yapılabileceği gibi uygulama öncesi vücuda losyon sürerek nemli bir cilde de uygulama yapılabilir. Kullanımdan sonra fırçayı sabunlu su ile yıkamanız ve ıslak bırakmamanız tavsiye edilir.

Kıl fırça, kan akışını hızlandırarak yeni hücre oluşumunu arttırır. Daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmanıza yardımcı olur. 

Kuru fırçanın en büyük faydalarından biri bacaklarda oluşan batık görünümünü en aza indirmeye yardımcı olmasıdır.

Çeşitli sebeplerden dolayı gözeneklerde biriken kir ve yağları vücuttan atarak gözeneklerin açılmasını sağlar. Vücuttaki doku eşitsizliğini giderebilir ve varsa pürüzlü görünümden kuru fırçalama sayesinde kurtulabilirsiniz.

Cildin nefes alması ve daha yumuşak bir cilt görünüme sahip olması için kuru fırçalamadan sonra mutlaka nemlendirici kullanmanız gerekmektedir.

Düzenli olarak kıl fırça kullanımının vücudun daha genç ve sıkı bir görünüme kavuşmasında etkisi gözle görülebilir.

Fırçalamanın vücuttaki sert yağ depolarının yumuşamasına yardımcı olması sayesinde selülitlerin azalmasında da etkili olduğu düşünülür. Vücuttaki lenfatik sistemi uyararak toksinlerin dışarı atılmasını, vücut detoksu yapmanızı ve vücut ödemlerinizi atmanızı sağlayabilir.

Kıl fırçası ile bacak ve kollarda 5-6 dakika boyunca kısa hareketlerle ve bastırmadan aşağıdan yukarıya doğru, karın bölgesinde ise dairesel ve nazik hareketlerle uygulama yapılması tavsiye edilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR