Yüz Bakım Aletleri Nedir?

Cilt sağlığınız için günlük bakım rutinlerimizin başında yüz bakımı gelir. Kusursuz bir cilt görünümü için cildimizi düzenli olarak temizlememiz ve nemlendirmemiz gerekir. Yüz temizleyici kremler, nemlendiriciler, siyah nokta temizleyicileri gibi çeşitli bakım ürünlerinin yanı sıra yüz bakımınızı gerçekleştirirken yüz bakım aletlerinden de faydalanabilirsiniz.

Cilt bakımını profesyonel cilt bakım merkezlerinde gerçekleştirebileceğiniz gibi evde kendi kendinize de yüz bakımı yapmanız mümkün.

Yüz bakım aletleri, beraberinde kullandığınız cilt bakım ürünlerinin cilt altına daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur. Bu aletler sayesinde yüz bakım ürünlerinin cildinizi iyileştirmekteki etkisini arttırabilirsiniz.

Yüz bakım aletlerini hangi bakım ürünleri ile kullanacağınız cildinizin ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Cildi sıkılaştırıcı, yaşlanmayı önleyici, kırışıklık giderici, sivilce ve akne problemlerini tedavi eden çeşitli cilt bakım ürünlerinden ihtiyacınıza yönelik olanı seçip bir bakım aleti ile yüzünüze uygulama yapabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını okuyarak ürünlerin cilt üzerindeki etkilerini gözlemleyebilir ve kendinize buna göre bir ürün seçimi yapabilirsiniz. Fakat her insanın cilt tipi farklılık gösterdiği için kullanılan ürünlerin herkeste aynı etkileri yaratması beklenemez. Her cilt tipine uyan cilt bakım teknikleri farklılık gösterebilir.

Yüz Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

Cildinizin ihtiyaçlarını tespit etmek cilt bakım ürünü seçerken uygulamanız gereken ilk adımdır. Cilt tipinizi belirleyerek cilt bakım rutininizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eğer cildiniz hassas ve akne eğilimli ise bunları göz önünde bulundurarak cilt bakım ürünü seçmeniz gerekir. Cilt tipiniz yağlı, kuru, karma ya da hassas olabilir.

Yüz bakımının temel amaçlarından biri cildi temizlemektir. Eğer yüzünüzde makyaj varsa yüz bakımına başlamadan önce cildi mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Makyaj olmasa bile sabah ve akşam yüzünüzü çeşitli temizleyici ürünler yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu sayede ciltte biriken yağ ve kirleri temizlemiş olursunuz. Cilt tipinize uygun olarak seçtiğiniz bir tonikle temizleme işleme sonrası oluşabilecek tahrişlerin önüne geçebilirsiniz.

Cildi derinlemesine temizlemek ve ölü derilerden arındırmak amacıyla haftada bir ya da iki kez cilt bakım maskesi kullanabilirsiniz. Cildinizdeki sorunları tespit ederek bunlara özel olarak üretilmiş yüz bakım serumlarını günlük bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Nemlendirici, akne oluşumunu önleyici, kırışıklık giderici, leke açıcı ya da yaşlanma karşıtı gibi birçok serum çeşidi bulunmaktadır.

Cildinizi temizledikten sonra mutlaka bir nemlendirici ile yüzünüzü ihtiyaç duyduğu neme geri kavuşturmalısınız.

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli yolu düzenli beslenmek ve yeterli su içmektir. Cildinize iyi gelecek besinler tüketerek yüzünüzde daha sağlıklı bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

Tüm cilt bakım ürünlerinizi düzenli olarak uygulamak ürünlerin cildinizdeki etkisini arttırıp cildinizin yenilenmesine katkıda bulunur. Yüz bakım rutinini düzenli olarak uygulamak yüzünüzün uzun vadede sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Yüz Bakım Aletleri Nelerdir?

Silikon Yüz Temizleme Aletleri: Alet, ucundaki silikon fırça sayesinde cilt üzerindeki kirleri temizlemeye ve gözeneklerde biriken kirlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Yüz temizleme cihazları genellikle yüz temizleme jelleri ile birlikte kullanılır. Yüz temizleme fırçalarını yüzünüze kuru ya da ıslak şekilde uygulayabilirsiniz. Fırçalar ile uygulama yaparken aynı nokta üzerinde çok uzun süre uygulama yapmamanız, çok sert hareketler yerine yumuşak ve dairesel hareketler ile uygulama yapmanız tavsiye edilir. Özellikle yüzünüzün en çok yağlanan T bölgesine yani çene, burun ve alın bölgesine uygulama yapabilirsiniz. Fırçalama işlemi bittikten sonra silikonu ılık su ile temizlemeniz tavsiye edilir.

Çok sert kıllara sahip olan fırçaları tercih etmeniz önerilmez. Cildinizin tahriş olmaması için yumuşak kıllara sahip bir fırça seçebilirsiniz.

Bu temizleme fırçaları elektrikli, pilli ya da manuel olarak üretilir. Hızlı ve pratik bir şekilde temizleme yapmak istiyorsanız elektrikli olan silikon aletleri tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz ürünün kalitesi etkili bir sonuç almanıza fayda sağlar.

Silikon temizleme aletlerinin yaydıkları titreşimler sayesinde hem cildinize masaj yaparken hem de derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz. Cildinize masaj yaparak kan dolaşımını arttırır ve cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunur. Silikon yapıları sayesinde üzerlerinde bakteri barındırmayan bu aletler cilt üzerindeki ölü derileri atmanıza yardımcı olur.

Silikon yüz fırçaları genellikle normal ve hassas cilt tiplerinin kullanımı için uygundur.

Face Roller: Yeşim ve pembe kuvars taşlarından üretilen rollerlar genellikle oval şekilde olurlar. Ucundaki döner kısım ileri geri hareket ederek yüzünüzde masaj hissi oluşturur. Yeşim taşı masaj aleti özellikle bir Çin masajı olan “Gua sha” masajında kullanılır. Bu taş Çin’de uzun yıllardır ağrıları azaltmak ve vücutta biriken toksinleri atmak amacıyla kullanılmaktadır.  Bu taş ciltteki kan dolaşımını arttırmaya, kasların yumuşamasına ve cilt üzerine kullandığınız ürünlerin daha iyi etki etmesine yardımcı olur.

Gua sha masajı cildin üzerine hafifçe bastırarak yapılan masajdır. Bu masajın vücutta biriken toksinleri attığına inanılır. Bu taş cildin daha genç görünmesine katkıda bulunurken varsa yüz bölgesindeki ödemleri atmanıza yardımcı olabilir. Gua sha masajı ile gerilen yüz kaslarınızı yumuşatabilir ve rahatlama hissi yaşayabilirsiniz. Yeşim taşlarının yüz hatlarını belirginleştirmenize yardımcı olduğu bilinir. Düzenli kullanım sayesinde yüz kaslarını çalıştırarak yüz hatlarınıza etkili dokunuşlarda bulunabilirsiniz.

Yeşim taşı ile göz çevresine uygulama yapmak kronik sinüslere iyi gelirken bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Taşı soğutarak uyguladığınızda göz altınızdaki kılcal damarları küçülterek göz altı morluklarını azalttığı bilinir.

Cilt üzerinde kırışıklık olan bölgelere uygulama yaparak kırışıklıklarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Bu masaj aletini yüzünüz haricinde boynunuza da uygulayabilirsiniz.

Dermaroller Titanyum Masaj Aleti Nedir?

Bu aletin amacı cildi iğneleyerek cilt yüzeyine küçük delikler açarken kolajen üretimini arttırarak cildin yenilenmesini sağlamaktır.

İnce bir silindir şeklinde üretilen bu aletlerin üst yüzeyi küçük yapıda iğnelerle kaplıdır. Bu iğneler sayesinde cilt yüzeyinde küçük delikler açılır. Bu iğneler farklı materyaller içerebilir. En yaygın olarak kullanılan malzeme titanyumdur. Titanyumun tercih edilme sebebi daha dayanıklı ve hijyenik bir malzeme olmasıdır. Aynı zamanda titanyum iğneler daha keskin uçlara sahiptir. Dermarollerlar birçok amaç için kullanılabilir. Bunlardan bazıları; sivilce lekelerini yok etmek, gözenekleri sıkılaştırmak, cilt yaşlanmasını ve kırışıklıkları önlemek, sivilce ve yara izlerini gidermek ve ciltteki renk eşitsizliklerini düzenlemek olarak sıralanabilir.

Dermarollerlerın cilt temiz ve kuruyken uygulanması tavsiye edilir. Aleti yüzünüze fazla bastırmadan yavaş hareketlerle yüzünüzde yuvarlayarak kullanmanız gerekir. Aleti kullandıktan sonra iğnelerin uçlarını mutlaka temizlemeniz gerekir. Bu alet cildinizi hassaslaştırabileceği için kullanım sonrasında cildinizi besleyecek bakımlar yapmanız tavsiye edilir. Çok fazla kalın ve uzun iğneye sahip rollerlar cilt bariyerinize zarar verebilir. Özellikle akneli bir cildiniz varsa ciltte tahrişlere sebep olabilir. Bu nedenle dermarollerları kullanmadan önce bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Carpe ile Güzel ve Sağlıklı Bir Cilde Kavuşun!

Cildinizin ihtiyaç duyduğu bakımı cilt bakım ürünlerinin yanı sıra çeşitli yüz bakım aletleri ile de desteklemeniz gerekebilir. Yüz bakım rutininizi Carpe’nin bakım aletleri ile zenginleştirebilirsiniz. Yüz bakım aletlerimiz evde herkesin kendi kendine basit bir şekilde kullanabileceği formda tasarlanmışlardır. Cildinizi en sağlıklı görüntüsüne kavuşturmak ve daha canlı bir yüz görünümüne sahip olmak için Carpe’nin yüz bakım aletlerini deneyebilirsiniz. Cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaçlarına uygun yüz bakım aletlerini keşfetmek için Carpe’nin yüz bakım aletleri kategorisine göz atmayı unutmayın.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR