25,20 TL KDV Dahil
95,88 TL KDV Dahil
39,90 TL KDV Dahil
95,88 TL KDV Dahil
23,88 TL KDV Dahil
29,88 TL KDV Dahil
13,20 TL KDV Dahil
35,88 TL KDV Dahil
11,88 TL KDV Dahil
17,88 TL KDV Dahil
11,99 TL KDV Dahil
17,99 TL KDV Dahil
13,20 TL KDV Dahil
35,88 TL KDV Dahil
13,20 TL KDV Dahil
35,88 TL KDV Dahil
17,99 TL KDV Dahil
23,99 TL KDV Dahil
17,88 TL KDV Dahil
23,88 TL KDV Dahil
11,99 TL KDV Dahil
17,99 TL KDV Dahil
11,88 TL KDV Dahil
17,88 TL KDV Dahil
13,20 TL KDV Dahil
23,88 TL KDV Dahil
71,88 TL KDV Dahil
95,88 TL KDV Dahil
11,88 TL KDV Dahil
17,88 TL KDV Dahil
11,88 TL KDV Dahil
17,88 TL KDV Dahil
11,88 TL KDV Dahil
17,88 TL KDV Dahil
11,88 TL KDV Dahil
17,88 TL KDV Dahil
11,99 TL KDV Dahil
17,99 TL KDV Dahil
25,20 TL KDV Dahil
95,88 TL KDV Dahil
39,90 TL KDV Dahil
95,88 TL KDV Dahil
25,20 TL KDV Dahil
95,88 TL KDV Dahil
13,20 TL KDV Dahil
29,99 TL KDV Dahil
13,20 TL KDV Dahil
35,88 TL KDV Dahil
17,99 TL KDV Dahil
23,99 TL KDV Dahil
Sold out
47,88 TL KDV Dahil
71,88 TL KDV Dahil
Sold out
23,88 TL KDV Dahil
35,88 TL KDV Dahil
1 2 >

Kore’nin Tarzını Yansıtacak Ürünler Carpe’de!

Güney Kore’nin pop müzik kültürünü ifade eden K-pop dünya çapında giderek popülerliğini arttırmaktadır. K-pop müzik grupları sadece şarkılarıyla değil, seçtikleri kıyafetlerle de sevenlerine ilham olmaktadır. K-pop müzik kültürünü ve giyim tarzını günlük hayatınıza yansıtmak istiyorsanız en şık ve trend parçaları Carpe’nin K-pop Collection kategorisinde bulabilirsiniz.

K-pop Nedir?

Korean pop, Güney Kore kökenli bir pop müzik türüdür. Özellikle sosyal medya sayesinde gençler arasında popülerliği artmıştır. Sadece müzikleri değil kendilerine has danslarıyla da bir alt kültür oluşturmaktadır.

K-pop kültüründe özellikle Kore dizileri de önemli bir yer edinmektedir.

K-pop’ın özellikle 2018 yılından sonra Türkiye’de hayran kitlesi artış göstermiştir. Sahne şovları, dansları, makyajları, kıyafetleri ve kendilerine özgü güzellik kuralları ile K-pop bir kültür haline gelmiştir. K-pop’ın bu kadar popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri müzik ile uyumlu ritmik dans koreografilerinin bulunmasıdır.

K-pop Nasıl Oluşmaya Başladı?

1990-92 tarihleri arasında üç kişilik bir grup olan Seo Taiji and Boys’un kurulmasıyla K-pop müzik tarzı ilk örneklerini göstermiştir. Tam bu tarihlerde yaşanan Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki savaş bu dönemin sanatını da etkilemiştir.

K-pop kültürünün ilk oluştuğu dönemlerden bugüne grup elemanları her zaman ya tamamen kadınlardan ya da tamamen erkeklerden oluşmuştur. Başlarda kendi kendine bir kültür olarak oluşan K-pop daha sonra devlet desteği almaya başlamış, devlet her sektörde bu kültürü teşvik etmeye başlamıştır. Sadece grup olarak değil grupların her bir bireyi moda ve kozmetik sektörlerinde de reklamların aranan yüzleri haline gelmiştir. K-pop yıldızlarının farklı makyajları ve giyim tarzları da sevenleri tarafından onları bir idol olarak görmelerine sebep olmuştur.

K-pop yıldızları ile hayranları arasında kuvvetli bir bağ olduğu bilinir. Hayranları kendilerine seçtikleri idollerini hemen her platformda destekleyerek fan kulüpleri oluşturmaktadır.

K-pop kültürü Japonya, Endonezya, Çin ve Tayland gibi ülkelerde geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Güney Amerika’da ise K-pop gruplarının konserleri için biletler satışa çıktıkları ilk günde tükenmektedir. Avrupa’da çıktıkları birçok turnede de konserlerinin fazla sayıda seyirci aldığı ve dinlenme sayılarının oldukça yüksek rakamlarda olduğu bilinmektedir.

İlgilileri İçin Özel K-pop Terimleri!

K-pop kültüründe sadece K-pop hayranları arasında kullanılan ve onların bilebileceği bazı terimler kullanılmaktadır. Bunlardan oldukça sık kullanılanlarını şöyle sıralayabiliriz:

Lider: Grup adına konuşmaları gerçekleştiren kişidir. Grubun en yaşlı ya da en deneyimli üyesi lider olarak seçilir ve bu şekilde anılır.

Ana Vokalist: En iyi şarkı söyleme tekniklerine sahip olan ve şarkının en zor kısımlarını seslendiren üyeye verilen isimdir. Nakaratı da genellikle bu üye seslendirir.

Maknae: K-pop gruplarında en genç üyeye verilen isimdir.

Öncü Vokalist: En iyi şarkı söyleme tekniklerine sahip ikinci üye için kullanılan tabidir. Genellikle ana vokalistten hemen önce şarkıyı seslendirir.

Alt Vokalist: Ana ve öncü vokalistleri destekleyen üyedir.

Ana Rapçi: En iyi rap söyleme tekniklerine sahip kişidir. Şarkının rap kısımlarının büyük bir çoğunluğunu ana rapçi gerçekleştirir. Şarkı sözlerini de çoğu zaman bu kişilerin yazdıkları bilinir.

Öncü Rapçi: Ana rapçiden hemen sonra gelen üyedir ve genellikle şarkının rap kısmına girişini bu üye başlatır.

Alt Rapçi: Ana ve Öncü rapçilerden daha alt sırada bulunur.

Ana Dansçı: En iyi dans becerisine sahip üyeye verilen isimdir. Bu üye genellikle solo dans performansları sergiler.

Lider Dansçı: Bu üye, grup toplu bir şekilde dans ederken genellikle ön planda durur. Ana dansçıdan sonra en iyi ikinci dans eden kişidir.

Görsel: Kore güzellik standartlarına göre grubun en güzel ya da en yakışıklı üyesine verilen isimdir.

K-pop Müzik Grupları Nasıl Oluşur?

Plak şirketleri tarafından seçilen kişiler piyasaya çıkış yapmadan önce bir süre boyunca sıkı bir eğitim alırlar. Yetenek seçmeleri aracılığıyla tespit edilen kişilerle küçük yaşlarda bağlayıcı bir sözleşme imzalanarak ses, dans, oyunculuk, diksiyon vb. konularda eğitimler verilir. Uzun yıllar süren bu eğitimler sonucunda yeterli seviyeye geldiği düşünülen kişiler en az dört kişilik gruplar halinde ajanslar tarafından piyasaya sürülürler. Böylelikle idol olmaya genç yaşta hak kazanırlar. Bu ajans şirketlerinden en önemlileri “Üç Büyükler” olarak da bilinen YG Entertainment, JYP Entertainment ve SM Entertainment’tir.

En Popüler K-pop Müzik Gruplarını Tanıyalım!

Blackpink: 2016 yılında kurulmuş ve Jisoo, Jennie, Lisa ve Rose isimli dört kızdan oluşan gruptur. Hayranlarına BLINK ismi verilmektedir.

Twice: 2015 yılında kurulmuş dokuz üyeli kız grubudur.

Itzy: 2019 yılında kurulmuş grubun beş kız üyesi vardır.

Bts: Bangtan Boys isimle yedi erkek üyeden oluşan gruptur. Hayranlarına ARMY ismi verilmektedir. 2013 yılında kurulmuştur. Grubun ismi kelime anlamı olarak “Kurşun Geçirmez İzci Erkekler” anlamına gelir.

Exo: Güney Koreli erkek grubudur. 2012 yılında on iki üye ile kurulan gruptan daha sonra ayrılan üyeler olmuştur.

Got7: 2014 yılında kurulmuş ve yedi erkek üyeden oluşan gruptur. Grubun “Dream Knight” isminde mini bir dizisi de vardır.

K-pop Kültürü ve Moda

K-pop kültürü 2000’lerden sonra Batı ve Asya kültürlerini sentezlemiş ve bu sayede moda sektöründe de farklılık ve çeşitliliğini arttırmıştır. Sıra dışı ve kendine özgü parçalar ile orijinal kombinler yaparak K-pop yıldızlarının stillerini, günlük hayatınızda kendi stilinize entegre edebilirsiniz.

K-pop moda kültürü kendi içinde şöyle kategorize edilmektedir:

Seksi: Saten, dantel, deri ve kürk parçalar içeren kıyafetler tercih edilir. Dikkat çekici kıyafetler kullanılarak kadınlık ya da erkekliğin ön plana çıkarılması amaçlanır. Mini etek, korseler, topuklu ayakkabılar, transparan gömlekler ve file çoraplar bu tarz için en çok tercih edilen parçalardandır.

Sokak tarzı: Bireyselliğe odaklı bu tarzda parlak renkler, grafik baskılar ve ünlü spor markaları tercih edilir.

Siyah-Beyaz: Çoğunlukla resmi giyimde tercih edilen bu tarz kadınlar için zarafetin, erkekler için ise karizmanın temsilcisi olarak düşünülür. Modern ve şık bir görüntü yakalamak isteyenlerin sıkça tercih ettiği tarzlardan biridir.

Retro: Nostaljiyi geri getirmeyi amaçlayan bu stilde ayrıntılı desenler ve noktalı baskılar yer alır. Kot ceketler, geniş paça pantolonlar, saç bantları, güneş gözlükleri ve eşarplar sık tercih edilen parçalardandır.

Fütürizm: Göz alıcı ve çarpıcı renkler ile metalik baskılı detayların yer aldığı parçalar tercih edilir. Genellikle hip-hop ve elektronik müzik türleriyle kullanımı tercih edilir.

K-pop tarzında en çok tercih edilen kıyafetler arasında yer alır. Kore’de elbise içerisine uzun kollu bir body ya da gömlek kullanımı oldukça tercih edilen bir kullanım şeklidir. Bu tarz kombinlediğiniz elbiselerinizin altına bir postal ya da spor ayakkabı giyerek K-pop stilinizi tamamlayabilirsiniz. Yırtık detaylı jean pantolonları basic tişörtlerle ve beyaz spor ayakkabılar ile kombinleyerek K-pop stilinizi günlük kullanımda yansıtabilirsiniz.

K-pop tarzında oversize ürünlerin kullanımına da oldukça sık rastlanır. Ekose desenli parçalar, süveterler, eşofmanlar, kasket şapkalar Kore modasını en iyi şekilde yansıtmanıza yardımcı olur.

Zıt renkleri ya da farklı tarzda parçaları bir arada kullanmak da Kore tarzı giyimde sıkça tercih edilir. Mini etek üzerine oversize bir sweatshirt tercih ederek diz altı çoraplar ve beyaz sneaker ayakkabılar giyerek K-pop görünümünüzü tamamlayabilirsiniz. Ressam şapkaları Kore tarzı giyimde en çok tercih edilen parçaların başında geliyor. Bunun yanı sıra atkı bere, eldiven kullanımı da kış aylarında tercih edilen aksesuarlardan. Kolye, küpe, bileklik gibi aksesuarlarda da oldukça zarif ve küçük parçalar kullanarak K-pop tarzı stilinizi şık parçalar ile süsleyebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR