Aradığınız Eşsiz Kokulu Parfüm ve Deodorantlar Carpe’de!

Parfüm ve Deodorantlar kadın-erkek her yaştan kullanıcının düzenli olarak kullandığı kişisel bakım ürünlerindendir.

Sizler de mis kokulu, gün boyu üzerinizde kalıcı, kaliteli parfüm ve deodorant arayışı içindeyseniz zevkinize uyabilecek uygun fiyatlı parfüm ve deodorantları Carpe’nin sitesinde bulabilirsiniz.

Parfüm Nedir?

Parfümün tarihi uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Parfümler ilk kullanıldığı çağlardan beri etrafa hoş koku vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Parfümün ana bileşenleri alkol, su ve uçucu yağ esanslarından oluşur. Uçucu yağlar çeşitli bitki, baharat, meyveler ve çiçeklerden ya da kimyasal sentezler yoluyla elde edilir. Parfümün asıl kokusunu uçucu yağlar oluşturur. Bu yağların her biri farklı notalara sahip olduğu için her parfümün kendine özgü bir kokusu vardır.

Bir koku oluşturulurken önce koku profili yaratılır. Parfümün baş, kalp ve dip notaları belirlenir. Parfüm ilk sıkıldığında ortaya çıkan kokuya baş nota denir. Genellikle hafif bir kokuya sahip olurlar. Kalp notası ise baş notadan hemen sonra ortaya çıkar. Dip nokta ise parfümün asıl kokusunu yansıtır. Parfümün kokusunun kalıcı olmasını dip notalar sağlar. Parfümler farklı konsantreler şeklinde bulunurlar. Eau de parfüme, Eau de toilette ve kolonya gibi çeşitlere ayrılırlar. Kalıcılıklarına göre isimleri farklılık gösterir.

Parfümlerden en iyi sonucu almak için cilde doğrudan uygulamanız gerekmektedir. Vücutta nabzın olduğu yerlere; dirseklere, boyun ve göğüs gibi sıcak bölgelere parfüm sıkmanız kokuyu daha uzun süre kalıcı olarak kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Doğru Parfüm Nasıl Seçilir?

Cilt tipi parfümün üzerinizde nasıl koktuğunu etkileyen faktörlerden biridir. Yağlı bir cilt tipinde parfümün kalıcı olma süresi daha uzundur.

Parfüm seçerken parfümü ilk önce havaya sıkarak üst notayı koklayabilirsiniz. Daha sonra parfümü bileğinize sıkarak 15-20 dakika kadar bekleyince parfümün orta kokusunu duyabilirsiniz. Parfümün asıl kalıcı olan kokusu ise bir saat sonra ortaya çıkan kokudur. Bir saat sonra üzerinizde kalan kokuyu beğeniyorsanız kendinize uygun bir parfüm seçmiş olabilirsiniz.

Parfüm Türleri Nelerdir?

Eau de Toilette: Eau de Parfume olan parfümlere göre daha düşük konsantrasyona sahip hafif kokulu parfümlerdir. Daha hafif kokular tercih ediyorsanız Eau de Toilette bir parfüm seçebilirsiniz.

EDT parfümler genellikle 3-4 saate kadar kalıcılık sağlar. Bu tarz parfümlerin kalıcılığını arttırmak için bir nemlendiricinin üzerine sıkabilirsiniz. Saçınıza ve kıyafetlerinize uygulama yapabilirsiniz.

Eau de Parfum: Konsantresi daha yoğun olan parfümlerdir. Genellikle 8-10 saate kadar kalıcı olduğu bilinir. EDP parfümler daha ağır esanslar içerirler. Özel günlerde daha uzun süre kalıcı bir parfüm kokusu istiyorsanız EDP bir parfüm tercih etmeniz tavsiye edilir.

Parfümlerinizi daha kalıcı hale getirmek için kullandığınız kıyafetlerin üzerine sıkmayı tercih edebilirsiniz.

Islak vücuda uygulanan parfümler uzun süre kalıcı olmayabilir. Parfümlerin etkisini arttırmak için mutlaka kuru cilde uygulama yapmalısınız.

Deodorant Nedir?

Deodorantlar vücudun oluşturduğu teri önlemek ve gidermek için kullanılır. Deodorantlar kişisel bakım rutinlerimizde önemli bir yer edinir. Deodorantlar vücudun çeşitli bölümlerinde terden sonra oluşan kötü kokuyu önlemek için kullanılır. Vücudun terlemesini azaltmak, vücutta oluşan kötü kokuları önlemek ve temiz bir vücut hissi yaratmak deodorantların yaygın kullanım amaçlarından biridir.

Deodorantlar ter bezlerinin aşırı terlemesini önleyerek terlemeyi düzenlemeye yardımcı olur. Vücutta terin birikerek kötü kokular oluşturmasını engeller. İçerisinde kötü kokuları maskeleyen notalar barındırır. Bu kokular vücutta temiz bir his bırakır.

Deodorantlar aynı zamanda ter bezlerinin içerisindeki bakterilerin büyüyerek çoğalmasını ve kötü kokulara sebebiyet vermesini engeller.

Kadınlar ve erkekler için özel olarak tasarlanmış deodorant çeşitleri bulunur. Genellikle sıcaklık ve nemin yoğun olduğu yaz aylarında kullanımı tercih edilir. Doğrudan cilt üzerine uygulama yapılması tavsiye edilir. Kıyafet üzerine uygulanan deodorantların etkisinin uzun sürmediği bilinmektedir. Terlemeye karşı etkin bir çözüm sağlamak için düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

Deodorant uygulanmadan önce ürünü kullanacağınız bölgeyi iyice temizleyerek hijyenik hale getirmeniz gerekmektedir. Özellikle terlemenin yoğun olduğu koltuk altı bölgesine belirli bir uzaklıktan sıkarak kullanabilirsiniz.

Deodorantlar direkt ciltle temas halinde olduğu için deodorant seçimi yaparken cilt tipinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Hassas cilt tipine sahipseniz alkol ve paraben içermeyen deodorantlar kullanmanız önerilir. Eğer cildiniz kuruysa içerisinde nemlendirici yağlar bulunan ürünler tercih edebilirsiniz. Cilt tipinize uygun olmayan ürünler tercih etmeniz cildinizde tahrişe sebebiyet verebilir. Yine sprey deodorantları da cilde 15 cmden daha yakın mesafeden uygulamanız da ciltte tahriş hissi oluşturabilir.

Deodorantın Tarihçesi Nedir?

Deodorantın tarihi eski çağlara dayanmaktadır. İnsanlar binlerce yıl öncesinde de kötü kokuları önlemek ve terlemeyi azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlere başvurmuşlardır.

Yunanlar, Romalılar ve Antik Yunanlılar terlemeyi önlemek için çeşitli yöntemler uygulamışlardır. Antik Mısırlılar vücutlarını çeşitli baharatlar ve yağlarla ovarak kötü kokuları gidermeye çalışmışlardır.

Modern deodorantlar ise ilk olarak 19. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. 1888 yılında ilk ticari deodorantlar piyasaya çıkmıştır. Bu ürün ilk önce yağ bazlı olarak üretilmişti. 20. Yüzyılda ise kristal deodorantlar üretilmeye başlandı. Bu ürünlerin içerisinde bulunan potasyum alüminyum sülfat terlemeyi ve kötü kokular yaymayı önlemeyi amaçlamıştı. Yine 20. Yüzyılların sonunda ise günümüzdeki formda roll-on ve sprey deodorantlar piyasaya sürüldü. Bu ürünler sayesinde deodorantların kullanımı daha pratik hale geldi.

Deodorant Türleri Nelerdir?

Farklı formlarda deodorant çeşitleri bulunmaktadır. En yaygın kullanılan deodorant türleri:

1.Sprey Deodorantlar: Pompalı şişeler ve aerosol spreyler uygulama açısından kolay kullanım sağlar. Vücutta hızlı kururlar.

2.Roll-on Deodorantlar: Sıvı formdaki deodorantlar top şeklindeki başlıkları sayesinde koltuk altı bölgesine kolayca uygulanır.

3.Doğal Deodorantlar: Alkol, paraben ve alüminyum gibi kimyasallar içermeyen deodorantlardır.

4.Katı Deodorantlar: Stick ve krem şeklinde üretilen bu deodorantlar cilde sürüldükten sonra sertleşip katılaşır. Bu sayede terlemeyi önler.

5.Antiperspirantlar: İçerisinde bulunan alüminyum tozları sayesinde terlemeyi önlemeye yardımcı olur. Antiperspirantlar cilt yüzeyindeki neme nüfuz eder ve ter bezlerinin üzerine bir jel tabaka oluşturarak tel salınımı önlemeye yardımcı olur.

Parfüm ve Deodorant Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki ürünün de kullanım amacı güzel kokmaktır. Fakat parfüm kötü kokuları engellemekten ziyade çevrenize hoş kokular yaymak amacıyla kullanılır. Parfümün terli cilde sıkılması önerilmez. Deodorant ise kötü kokuları engellemek amacıyla kullanılır. Deodorant özellikle koltuk altı bölgesine uygulanır.

Parfümleri çıplak tenin yanı sıra kıyafetler üzerine de uygulayabilirsiniz. Deodorantların ise kıyafet üzerine uygulanması tavsiye edilmez. Deodorantların kıyafetler üzerinde istenmeyen lekeler bıraktığı bilinir.

Parfümler ve deodorantlar içerisindeki bileşenler açısından da birbirlerinden ayrılırlar. Parfümler içerisinde aromatik kimyasallar, esans yağları ve uçucu yağlar içermektedir. Deodorantlar ise ter emici bileşenler içerir. İçerisinde bulunan alkol ve alüminyum bileşenleri ile terlemeyi kontrol etmeyi amaçlar.

Parfümler içerisindeki koku esansları ile daha uzun süre kalıcı kullanımı hedefler. Deodorantlar ise daha hafif ve kısa süreli kalıcılık etkisi sunar.

Carpe’nin Parfüm ve Deodorantları ile Gün Boyu Ferah ve Çekici Hissedin!

Carpe’nin eşsiz parfüm kokularıyla sıradanlıktan uzaklaşıp kendi imza kokunuzu keşfedin. Özenle seçilmiş çiçek özleri ve doğal meyve aromalarının oluşturduğu esansların mis kokusunu hissetmek için Carpe’nin parfüm ve deodorant kategorisini inceleyebilirsiniz. Kaliteli ve uygun fiyatlı parfüm ve deodorantlar arasından kendinize en uygun parfümü keşfedebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR