Yüz Temizleme Fırçası Nedir?

Yüz temizleme fırçaları, elle ya da pamukla yapılan temizlikten daha fazla bölgeye ulaşarak yüzün kir ve yağlardan derinlemesine arınmasına yardımcı olur. Yumuşak kılları sayesinde cildinizin temizlenmesine ve yumuşamasına katkı sağlarken, yüz temizleme ürünleriyle desteklendiği takdirde kalıcı etkisi gözle görülür şekilde hızlandırılabilir. Genellikle titreşimli ya da dairesel hareketler uygulayarak çalışır.

Yüz temizleme jelleri ya da köpükleri, cildin üzerindeki en dış katmanı temizlemeyi amaçlar. Fırça bu temizliğin daha iç katmanlara işlemesine katkı sağlar.

Yüz temizleme fırçalarındaki yumuşak kıllar sayesinde, fırçaların cilde masaj yaparak kan dolaşımını arttırdığı bilinir.

Yüz temizleme fırçası ciltteki yağ dengesini eşitlemek, sivilce oluşumunu önlemek ve ciltte oluşan lekeleri azaltmak için de kullanılabilir.

Yüz temizleme fırçalarının peeling etkisi de yaptığı bilinmektedir.

Cilt Temizliğinin Önemi

Yüz temizleme işlemlerinin günümüzde yaygın olarak yapıldığı görülmektedir. Bireyler çoğunlukla güzellik salonları ya da cilt bakım merkezlerine giderek cilt bakımı yaptırmaktadır. Ancak yüz temizleme aletleri, evde kendi kendimize de bakım yapmamıza yardımcı olmaktadır. Yüz bakımı yapmak için gerekli olan nemlendirici, losyon, temizleme fırçası gibi aletleri temin ederek evde kişisel bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Cilt bakımınızı evde kendiniz gerçekleştirirken silikon yüz temizleme fırçası edinmeniz tavsiye edilir. Silikon fırçaların yapısı sayesinde yüzünüze zarar vermediği ve tahriş problemi oluşturmadığı bilinir.

Gün içinde cildi maruz kaldığı dış etkenlerden arındırmak, cildi kaybettiği ışıltılı görünüme geri kavuşturmak, nem kaybını önlemek ve sağlıklı yapısını kaybetmemek için cilt bakımı yapmak önemlidir. Sabah ve akşam yapılan cilt bakım rutinleri gün içinde gözeneklere dolan yağ ve kiri vücuttan arındırır.

Yüz Temizleme Fırçaları ile Nasıl Uygulama Yapılır?

Yüz temizleme fırçaları ile hem kuru hem de ıslak uygulama yapabilirsiniz.

Kuru cilde uygulama yapmak isterseniz dairesel hareketlerle, çok fazla bastırmadan, özellikle T bölgesi olarak adlandırılan burun, çene ve alın bölgesine yoğunlukta olarak uygulama yapılması tavsiye edilir. Islak cilde uygulamak isterseniz, yüzünüzü yıkadıktan sonra bir nemlendirici kullanarak cildinizi fırçalayabilirsiniz. Kullanacağınız nemlendiriciyi cilt tipinize uygun seçmeniz etkili bir sonuç almanızı sağlayabilir.

Yüz bakımına başlarken önce varsa ciltteki makyajın çıkarılması gerekmektedir. Cilt yağ ve kirlerinden arındırıldıktan sonra peelingi uygulayarak fırça yardımıyla cilde masaj yapabilirsiniz. Peeling kullanımından önce cilde buhar uygulanıp gözeneklerin açılması sağlanabilir.

Aşırı hassas bir cilde sahip olmadığınız, egzama vb. deri hastalıklarınız olmadığı takdirde yüz temizleme fırçalarının kullanımında bir sakınca görülmediği bilinmektedir. 

Uygulama sıklığı olarak haftada 2 ya da 3 defa kullanılması tavsiye edilir.

Her kullanımdan sonra bakteri oluşumunun önlenmesi için temizleme fırçalarının sıcak su ile yıkanması önerilir.

Yüz Temizleme Fırçalarının Faydaları Nelerdir?

1. Daha canlı bir cilt görünümü kazanmanıza yardımcı olur.

2. Cildin pürüzlerden arınmasına katkı sağlar.

3. Yağlanmayı önlediği için siyah noktaların yok olmasına yardımcı olur.

4. Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlamaktadır.

5. Cilt lekelerinizin giderilmesine yardımcı olur.

6. Cilt üzerindeki ölü tabakayı temizler.

7. Akne ve siyah nokta oluşumunun giderilmesine yardım eder.

8. Cilde kullandığınız diğer bakım ürünlerinin deri tabakasının altına daha iyi nüfuz etmesini sağlayarak tonik, jel, bakım yağı, maske, serum gibi ürünlerin etkisinin artmasına katkı sağlar.

9. Yüz temizleme cihazlarının ciltteki kolajen miktarını arttırarak kırışıklıkları da önlediği bilinir.

10. Titreşimli olan cihazlar yüze masaj etkisi vermektedir. Yüze masaj yapmak amacıyla da kullanılabilir.

Düzenli şekilde kullanıldığında ciltteki olumlu etkileri gözle görülebilmektedir.

Siyah Nokta Temizleme Fırçaları

Tırtıklı yüzeyleri sayesinde gözeneklerin ve siyah noktaların temizlenmesine katkıda bulunur. Peeling etkisi yaratarak cilt altında biriken kirlerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu fırçalar genellikle silikon ve sert yapıdadır. Genellikle çift taraflı yapıda olurlar, bir tarafı cilde masaj yaparken diğer silikon tarafı gözeneklere baskı yaparak kirleri çıkartmayı amaçlar. Siyah nokta fırçalarını da peeling ile beraber kullanmak daha etkili bir sonuç almanızı sağlayabilir.

Bu fırçaların uçları sert ve silikon yapıda olduğu için haftada bir kez kullanılması tavsiye edilir.

Yüz Temizleme Fırçası Çeşitleri

Yüz temizleme fırçaları birkaç çeşitte olabilir. Manuel olarak, pille çalışan, şarjlı, çift taraflı ve elektrikli temizleme fırçaları bulunur. Manuel çalışan temizlik fırçaları, pille çalışanlara göre daha yumuşak kıllara sahiptir ve cildi tahriş etme riski daha azdır. Islak temizleme için pille çalışan temizleme fırçaları tercih edilebilir. Pille çalışan fırçaların birçok farklı başlığı bulunabilir. Şarjlı ürünlerin kullanım ömürleri daha uzun vadelidir. Yüz temizleme fırçalarının birçoğunu tüm vücut için de kullanabilirsiniz. Kullanım alışkanlığınıza göre ve cilt tipinize göre bir yüz temizleme cihazı çeşidini tercih edebilirsiniz. Kullanmadan önce kullanım talimatlarını okumanız faydalı olacaktır.

Yüz Temizleme Fırçası Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yüz temizleme fırçaları ciltteki makyaj ürününü çıkartmak amacıyla kullanılmaz. Yüze fırçalama yapmadan önce cildi makyajdan arındırmanız gerekmektedir. Temiz bir cilde uygulama yapılması daha etkili bir sonuç almanıza yardımcı olur.

Burun çevresi, göz altı gibi yüzümüzün hassas bölgelerinde uzun süre tutulması, bastırılması tahrişe sebebiyet verebilir.

Hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir, kuru cilde uygulanması tahriş edebilir bu sebeple cildi katı bir sabunla kir ve yağlarından arındırdıktan sonra nemli cilde uygulanması tavsiye edilir.

Hassas bir cilde sahipseniz pille çalışan temizleme fırçaları yerine manuel, yani elle kendinizin kontrol edebileceği temizleme fırçalarını kullanmanız önerilir.

Akne sorunu olan bir cilt tipiniz varsa sivilcelere zarar vereceği düşünüldüğünden temizleme fırçası kullanılmadan cilt bakımı yapılması tavsiye edilir. Yüz yıkama jeli ya da köpüğü kullanarak cilt bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

T bölgenizde yağlanma problemi varsa burun kenarlarına daha iyi uygulama yapabileceğiniz silikon başlıklı çift taraflı fırçaları tercih edebilirsiniz.

Akne problemi yaşayan bir cildiniz varsa daha sert olan silikon başlıklar ya da roller yerine yumuşak kıllı temizleme fırçalarını tercih edebilirsiniz.

Yüz Temizleme Cihazlarını Hangi Ürünlerle Kullanabiliriz?

Yüz temizleme cihazlarını, jel, tonik, katı sabun, maske gibi ürünlerle kullanabileceğimiz gibi doğal yağlar eşliğinde de kullanabilirsiniz. Lavanta yağı, argan yağı, jojoba yağı gibi yağları cilt bakım rutininize eklemeniz tavsiye edilir.

Nemlendirme işlemi için losyon ve kremlerin yanında doğal taşlı masaj aletleri ile cilde masaj yapılabilir. Masaj aletleri ile cildinize doğal yağları daha iyi nüfuz ettirebilirsiniz.

Yüz Temizleme Fırçası Fiyatları

Yüz temizleme fırçalarında fiyatlar ürünün çeşidine ve kullanım alanına göre farklılık göstermektedir. Manuel temizleme fırçalarının fiyatları şarjlı ve pilli modellere göre daha uygundur.

Fiyatlar ürünlerin suya dayanıklı olması, uzun ömürlü olması, kullanım alanı, tasarımı ve malzeme kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Renk Renk Yüz Temizleme Fırçaları Carpe’de!

Cilt bakım rutinimizde en önemli aşamalardan biri yüz bakımıdır. Gün içinde yüzümüzde biriken kir ve ölü tabakayı atmamıza yardımcı olan yüz temizleme aletlerimizle temizlik ürünlerinizi kullanırken, yumuşak kıllı başlık sayesinde cildinizi tahriş etmeden ışıltılı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Çift taraflı silikon başlıklar sayesinde daha çabuk yağlanan T bölgenizde etkili sonuçlar alabilirsiniz. Yüz ve cilt temizleyici peeling fırçalarımız ile sadece yüzünüze değil tüm vücudunuza peeling uygulayabilirsiniz. Çift taraflı silikon yüz maskesi fırçalarımız maske kullanımınızda sizlere kolaylık sağlarken etkili bir sonuç almanıza yardımcı olabilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR